Quantcast
Channel: NEGOSLAVA'S blog
Viewing all 631 articles
Browse latest View live

Šta naj-mrzim u ponašanju okoline - pet ružnih iskustava iz poslednjih sedam dana

$
0
0
     Nazdravljanje na parastosima - kao prvo. Razumem ja da nije svima žao pokojnika kao njegovim najbližima, štaviše, nekima  uopšte nije ni žao, došli su da oduže red i da čuju poslednje abere, razumem i to da se popije koja više, ali što nije red, nije. Ajd, ono, kucanje uz - pokoj mu duši, za pokoj duše, i nekako, ali baš da se ustane i nazdravi komšiji s druge strane ili na začelju stola, uz uobičajenu zdravicu, živeli i tako to,  ne ide. Baš kao i ono podsticanje i podstrekivanje apetita - probaj sarmu, moooogo je dobra, ej, ova salata je super, mora da uzmem recept, ima li još punjenih paprika, ja mnogo volim ove suve...Pa onda odugovlačenje ustajanja od stola, da se ispije još koja, valja se,  dok ožalošćeni domaćini kojima nije ni do čega, nervozno cupkaju jer nije red da vas podižu, ma kolika im knedla stoji u grlu, a druga tura onih koji su ispratili pokojnika sedi po hodnicima i sobama, a gde je druga tura, tu mora da bude i treća, neparan broj obavezno.
     Napomena  za one koji se isčuđuju - sve ovo nije izmišljotina, nažalost, jes' da ne volim daće posle parastosa, ali je neke jednostavno nemoguće izbeći.

      Polaganje cveća pored odra sa sve ružnim celofanima i još ružnijim papirima u koje je uvijeno - pa neka rodbina ili prijatelji priskaču i skidaju te papire koji šuškaju, neki i ostave kako je,sve u svemu, jako ružna slika. A dovoljno je samo pre ulaska u kapelu skinuti taj papir, korpe za otpatke ionako postoje.

     Treća ružna slika, aktuelna ne samo ovih dana nego i inače - sudaranje na vratima, prodavnica, pošta, banaka, kafića. Neki, jednostavno, ne žele da nauče, da zapamte, da utuve , izvin'te na izrazu, da na vratima nema džentlmena i nema jednačenja po starosti, polu, statusu... Na vratima, jednostavno, važi univerzalno pravilo da prednost ima ona-j koji izlazi. Logično, da bi bilo mesta za onoga ko ulazi. I nema filozofije, nema mudrovanja. Baš kao što nema potrebe da izigravate džentlnema ako ste muško, pa propuštate damu da ide ispred vas - uz stepenice. I baš kao što dama nikada ne ustaje nikome ko ulazi u prostoriju, sem , drugoj dami ako je ova starija od nje ili i  dami i gospodinu, bilo koje dobi, u slučaju da je ona na svom terenu, odnosno u svojoj kući ili u svojoj kancelariji. Sve ostalo je smešno.




     Četvrto, mada bi po aktuelnosti , ali i kao vanvremenska kategorija trebalo da bude prvo - sve učestalije neustajanje, posebno vrlo mladih ljudi, starijim osobama u prevozu.Svi oni, em brzi, em drčni - mislim, ti mladi drčni ljudi, ne svi, em hitrije stignu do slobodnog mesta, em posle sedanja pod obavezno moraju da gledaju nešto vrlo važno kroz prozor, sve vreme dok se voze. Pa tako i ne primete i nije ih sramota, naravno, što tim starijim ljudima ustaju, kao po pravilu, boljedržeći vršnjaci - kad već mladi neće.



     I na kraju,  ko zna po koji put ponavljam - mesari, počnite da perete ruke u slučaju da i sečete i meljete meso i naplaćujete!!! Da li ste svesni toga koliko su vaše ruke prljave, kada dodirujete novčanice koje su prethodno prošle kroz ko zna još koliko prljavih ruku? Naravno, ovaj vapaj se odnosi i na sve ostale prodavce, od pekara, preko onih koji u prodavnicama robe na merenje dodiruju kekse, čokoladu, kokos brašno, susam - fol, oni imaju rukavice! A što pre toga ruku kojom uzimaju novčanice gurnu u kesu , kako bi je podesili za stavljanje bilo čega?
     I jedno razmišljanje, mada slaba vajda, znam  - šta mislite, kada bismo svi ili bar kada bi polovina kupaca izašla iz takvih radnji, ne kupivši ništa, da li bi se trgovci promenili?

Prvo pomislih, ovaj je ko oktopod, al nije - deka(n) ima devet plata

$
0
0

Može li normalan čovek sebi da dozvoli tu sramotu da ima devet vrsta primanja, sve društvenog karaktera, da ne kažem iz državnog izvora i skoro svako umnogome veće od prosečne plate? Ja tvrdim, sigurna sam, da sa takvom osobom nešto nije u redu- makar mu nedostaje ona sitnica koja se naziva čašću ili moralom, al' opet, nije on  najveći krivac, već oni koji su mu to dozvolili!!



     Čitam, pa se čudim i sve mislim da, ovako poluprobuđena, vidim sve duplo. A i da je duplo manje nego što jeste, opet je previše, pa se onda pitam, u koliko bogatoj državi to ja živim, i koliko to njoj manjka obrazovanih kadrova, kad jedan jadničak mora da se pati na devet radnih mesta, na kojima mukotrpno zarađuje- ups, prima, da ih je baš zaradio, u to ne bih smela da se kladim, čak devet plata!!!

    EEEEEEEEEEEJ, devet plata, osam mu lebova prokletih što ih otima ovolikim ljudima bez parčeta leba, jednog jedinog!!!


Ukupno 704.647,40 dinara svakog meseca prima :
- 72.920,33 dinara prima za funkciju predsednika Privrednog saveta
- 113.960,58 dinara prima kao dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu
- 21.094,00 dinara prima za naučnoistraživački rad na Pravnom fakultetu u Novom Sadu
- 9.488,50 dinara prima za naučnoistraživački rad na Pravnom fakultetu u Novom Sadu
- 195.443,83 dinara prima kao redovni profesor na Pravnom fakultetu u Novom Sadu
- 62.158,33 dinara prima na Pravnom fakultetu u Beogradu, redovni profesor sa 1/3 radnog vremena
- 6.000,00 dinara mu je plaćeno za nastavne aktivnosti na Pravnom fakultetu u Novom Sadu
- 221.969,83 dinara dobija za naučnoistraživački rad na Pravnom fakultetu u Novom Sadu
- 1.612,00 dinara dobija kao naknadu za prevoz

*ovolika mesečna primanja Ranko Keča, dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu, ima od 1. januara 2011. godine

objavljeno je jutros ovde

     Hoće li se, posle objavljivanja ove skandalozne i sramotne informacije, nešto promeniti? Verujem da neće. Pisalo se o oktopodima današnjice i do sada, pa novine nikada ne objaviše kako je taj-i-taj ostao BAR bez jednog ili dva ili tri ili pola bar, primanja, iz niza onih sedam-osam-deset, kojima ga ova država, ovo duštvo, ovaj narod, nagrađuju za nesebično pregalaštvo da nas ubedi kako je sve te pare zaslužio i kako njegov dan ne traje samo 24 sati, ko naš, nego se njegovo radno vreme i radni i ceo ostali dan mere nekim vanvremenskim aršinima koji za smrtnike ne važe. I da oni, uostalom, imaju ,ne samo po dve ruke i dve noge, ko sav normana svet, nego su, u stvari,oktopodi.
     Onda malo proguglam, da proverim nije li, možda, u međuvremenu pronađen i čovekoliki oktpod, kad tamo , piše

 -Oktopod bi, ako uzmemo u obzir njegovo ime, koje je dobio prema broju pipaka, trebalo da ima osam pipaka. Svi ih zamišljamo kao na crtanim filmovima: bledo-rozikaste boje, sa pomenutih osam pipaka. Međutim, oktopode je moguće naći u najrazličitijim veličinama, bojama i, još bolje, sa različitim brojem pipaka.


Oktopod sa 96 pipaka

Japan je poznat po najneverovatnijim otkrićima i naprednoj tehnologiji. Međutim, ovaj put ga je proslavio oktopod koji ima 96 pipaka! Težak je oko 3,3 kilograma, a dužine je 90cm. Ima osam velikih pipaka, koje imaju i svi drugi oktopodi, ali za razliku od njih, on ima još dodatnih osamdeset i osam malih pipaka koji su izrasli iz osnovih osam. Još uvek ne postoji naučno objašnjenje na koji način je nastao oktopod sa ovako velikim brojem pipaka. Pretpostavlja se da je u pitanju mutacija ili povreda, koja je uzrokovala poremećaje u regenerativnim procesima ove životinje.


     Te mi sad nije jasno, nije li ovaj Keča, u stvari, mutirani japanski oktopod, a da mi to ne znamo? I neće li on sada, ako to jeste, mislim, taj, mutirani, neće li on sada nastaviti da iznalazi nove  plate, za svaki od onih 96 pipaka, ne dao Bog?!


     Na stranu to, što je on , kao i svakoga jutra, pretpostavljam, prošao svojom ulicom, gde su mu komšije koji preživljavaju s primanjima nižim od njegovoj najnižeg honorara, uredno i s poštovanjem koji takva "glava" zaslužuje, nazvale dobro jutro, što će mu se na poslu saradnici javiti sa istim takvim po... ako ne i strahopoštovanjem, što će mu to, dobro jutro i dobar dan, uredno ili srdačno i kako god, i svaki naredni dan reći svi oni koji ga budu sreli. Isto kao i juče i prekjuče. Pre objavljivanja sramotne istine.
     Da smo neka zemlja, a ne ova koja je potonula daleko više nego što smo mi toga svesni, da smo neko društvo, a ne ovo u kojem su pogaženi svi moralni principi,, da smo.... neki, ovom čoveku više niko , nikada, sve dok je živ, ne bi smeo ni poželeo da nazove dobardan!

    Baš kao što, da smo ta zemlja kakva nismo, ni ovo ne bi smelo da se desi. A dešava se.

SRAMOTA!!!!!



Moj net drugar, samouki, što jeftino krpi duše - Lugar lebanski

$
0
0


     Imam, na blogu, pa na Fejsbuku, pa na kraju i na Skajpu, jednog druga, kuma takoreći (on mi je smislio naslov onog drugog bloga, Negoslavlje), koji mi osveži dan kad god se čujemo. Čak i kada je skoro ponoć, ko sad.

     Taj, moj virtuelni drugar kojeg doživljavam kao stvarnog, spada u likove tipa multipraktik - moraću da ga izdam, iako mi, kad mu maločas rekoh, ajd ćao, idem da pišem "od tebe", reče da nikako ne pominjem kako svira gitaru i peva starogradske na svoj način, ja ga čula, i još bolje dodiruje dirke na sinovljevom klaviru, što mu verujem na reč, a oduševio me večeras i svojim minijaturama. Nešto, naik na haiku, al bolje. Briljantne poetske minijature, bez rime. Ako prođu njegovu cenzuru pre objavljivanja, imaćete zadovoljstvo da pročitate dve koje slede

Mali oglas


Konac


Mana mu je to što zaboravlja tekstove pesama, manje svojih, više onih tuđih - ne znam da li zato pravi miks, tako što krene od jedne, vešto pređe na drugu i završi strofom iz četvrte.
Mana mu je i to što mnogo retko piše. Lebanske dogodovštine, o kojima izveštava svoje sugrađane, oduzimaju mu izgleda previše vremena, pa ga nema za- svoju dušu, merak i za dert.


Mnogo voli betonsko pivo, mada se ubih objašnjavajući mu zašto ga Nišlije tako zovu  - to vam je ono, kad pred selsku zadrugu, na basamaci, sobujete barem edno pivo, iz flašu, direkt. A možda i dve. Jedino je saglasan sa basamaci.




Lugar je, inače,bio učitelj po seoskim zabitima, dok je tamo još bilo dece koju je valjalo učiti srpskom jeziku i matematici i geografiji. Onda nam je geografija skraćena, pa valjda zato sada ima više učitelja nego dece.

Letos je, posle tolikih godina braka, Lugara rođena žena videla prvi put u životu bez brade. Kad prođe to što ga je bez brade ostavilo, Lugar će možda ponovo biti bradati brkajlija meke duše, koja mu jednako pristaje i ovako golobradom.

Pročitah, malopre, ponovo, i ova dva Lugareva  teksta - Ložica i Tegla, pa iznova ponavljam ono, moje, da ništa nije slučajno, jer upravo juče pominjah i ja kašike u poslednjem postu na Negoslavlju, a s teglama sam takođe imala neke peripetije, ali bilo pa prošlo...
Jedino mi je u prvom čitanju promakla, tek sada shvatam, poenta Lugarevog kazivanja u Ložici- upamti, grob se kopa zubima. Ukrašću mu ovo, pa neka se malo i ljuti, za naslov nekog sledećeg teksta o ne-zdravoj ishrani.
A do tada, malo poetično-nepoetično, o ljubavi

Ljubav je teška…
Ko tri kola kamenja.
A, svi znaju  da: 
Sve se menja,
Sem kamenja. 

Kako je najbolje izdati knjigu?

$
0
0

Sponzori, mecene, prenumeranti, izdavači, samofinansiranje? U svakom slučaju, zasuci rukave, naošti kompjuter i kreni!



     Kada je naš Oblogovan, drugar iz "ekipe" na Wordpresuu, najavio izlazak svog književnog prvenca "Bezimena" na svetlost očiju čitalačke publike, nisam mogla da razumem zašto se protivi ideji nekolicine nas, da se organizujemo i kao prenumeranti pomognemo smanjenju očiglednih muka koje ima većina ljudi pri štampanju knjige.


     - Ja bih bila ponosna činjenicom da neko ima toliko vere u mene i da želi čak i moju prvu knjigu, ej, još neobjavljenu, da kupi na neviđeno - vikala sam u to vreme u svojim porukama Dejanu, smatrajući izuzetnim komplimentom, a ne nikako milostinjom, to, da neko prenumeracijom obezbedi sebi primerak nečije knjige, koja će, uostalom, kada bude objavljena koštati daleko više.
     Divim se Dejanu na onolikom trudu i strpljenju da se polako odaziva na zahteve svojih fanova - nije smešna reč, to smo svi mi koji volimo da čitamo njegove tekstove na ovom blogu, da pravi spiskove, šalje nam knjige i ne znajući da li ćemo uzvratiti uplatom. O tome šta mislim o samoj knjizi, delimično, rekla sam ovde. Mnogo je bolja nego što sam je ja prikazala.

     Dejan je i dalje istrajan na tome da što veći broj ljubitelja lepe reči dođe do njegove knjige i , eto, otkrio nam je jedan fin način da dobra knjiga može da se štampa i ovako - do velikog tiraža, etapno, malo po malo, pa- sve dok je tražena.
   
     Većina onih koji pišu, a danas kao da je došlo ono vreme iz reči Branka Miljkovića   "poeziju će svi pisati", imaju pred sobom ni malo lak posao, kada požele da to što napišu ne bude samo deo njihovih dokumentacija ili objava na blogovima, već pretvoreno i u knjigu. Neki se pouzdaju u sponzore, svaka im čast ako uspeju da ih obezbede, nekima će priskočiti dobrostojeći ljubavnici, politička stranka u kojoj i jesu zarad bržeg ostvarenja nekog interesa, drugima roditelji ili ostala rodbina... O prenumerantima se, i dalje, najmanje govori i piše. Kao da se zaboravlja da je niz vrednih dela naše književnosti, posebno pre onog rata, objavljen upravo zahvaljujući prenumerantima.




     Moram da priznam - lako je ubeđivate druge da prihvate ovaj lepi gest podrške i poverenja nekoga u vas,ali je već drugačije kada bi trebalo da se toga prihvatite i sami. Od kako su me neki fini ljudi, znani i neznani, ubedili da bi trebalo da spakujem i u knjigu neka svoja pisanija, najpre ona na zaplanjskom dijalektu,  niz prijatelja, stvarnih i virtuelnih, ponudilo mi je da budu prenumeranti.
     I sada dolazimo do onoga - tek sada razumem Dejana Oblogovanog, meni omiljenog Blogija. Ne znam hoću li to umeti, uspeti, da li ću hteti to da izvedem. Imam neki prigušeni osećaj uznemirenja, neke male znake pitanja s kojima ne znam šta ću - i to samo zato što je praksa prenumeranstva nekako zamrla na ovim prostorima, iako bi trebalo da bude obrnuto. Da se razvija, upravo proporcionalno stepenu naše krize, teškoćama oko štampanja  i objavljivanja, besparici.

     Od pisanja danas retko ko uspeva da živi. Na jednoj strani, među takvima je malobrojna grupa pisaca čije novo delo izdavači jedva čekaju i, na drugoj strani, armija "popularnih" spisatelja-ica, čije se knjige prodaju, na zgražavanje i samih knjižara, zahvaljujući njihovoj sveprisutnosti po žutim medijima, pre svega elektronskog tipa i nametanju pospaloj javnosti njihovih likova i dela, s preporukom koje se ne bi postideli ni nobelovci.
     Verujem da retko ko od nepoznatih, neafirmisanih pisaca i onih koji to žele da budu, očekuje da će objavljivanjem prve knjige postati književnik, da će moći da napusti svoj posao od "sedam do tri", ma koje cifre ga danas označavale, da će postati poznat, popularan, traženi autor. Ali, velika većina  njih, makar u nekom delu mozga, makar u najdugoročnijim planovima i željama, pa i obećanjima i dugovanjima sebi samom, ima zacrtanu knjigu. Nešto, kao pisani trag koji ostaje ko svedok njegovog postojanja.

     Ispade, danas , a mnogo bolje nije nikad ni bilo, mnogo je lakše napisati knjigu nego uspeti da ona, čak i kada je jako dobra, bude prenesena na papir, spakovana između korica, smeštena u nekom knjižarskom izlogu ili rafu,u stalaži neke biblioteke, ako ne velike, ono neke male, domaće, u kojoj se nalaze knjige koje njen vlasnik voli da čita.

     I dalje mi nije jasno zašto institucija prenumeranstva nije uveliko  obnovljena  i nije ponovo zaživela kod nas?

Ne igraj uz Đurđevdan, to je pesma da se plače, a ne za veselja

$
0
0
     Toliko malo znamo o svojoj prošlosti!

Brukamo se, mnogi i javno, dok  zamuckujući sričemo Oče naš, uz albansku "Šotu" i danas se neki srpski svatovi vesele, zaboravljajući ili i ne znajući da su je šiptarske ubice igrale oko vatre u kojoj su gorela pobacana srpska deca.

     Pre nekoliko godina, tek, saznali smo i priču o "Đurđevdanu", vrlo često  neizostavnoj himni srpskih veselja.

     Tog 6. maja 1942. godine, od četiri sata ujutru, kaže se u ovom prilogu TV BN, ustaše su u Sarajevu , u vagone predviđene za 7 konja   ili 40 ljudi ,               potrpale preko 3000, uglavnom mladih Srba, po 200 njih u jednom. Kako bi ih odveli na put , za većinu njih bez povratka, u Jasenovac. Iz ponosa i prkosa, iako u grču, parafraziram propratni tekst ovog priloga, neko je zapevao

     Proleće na moje rame sleće
     Đurđevaak zeleni, Đurđevak zeleni
     Svima osim meni
     Drumovi odoše a ja ostah
     Nema zvezde Danice, moje saputnice





    Evo zore, evo zore
    Bogu da se pomolim
    Evo zore, evo zore
    Eeeeeej, Đurđevdan je
    A ja nisam s onom koju volim...



Da bi sprečile odjek ove pesme, ustaše su zatvorile sve otvore, mnogi su se ugušili već u vagonima, pa  je u jasenovački logor stiglo oko 2000 ljudi  i od njih, preživelo je jedva dve stotinene. Koliko da posvedoče o stradanju...



    Ako ne znate istoriju ovog srpskog jecaja pred Jasenovcem, ako ste se ikada veselili, ako ste igrali, đuskali, ako ste se radovali uz njene stihove i njene note, verujem, sigurna sam, da  kada ovo saznate, više nećete!!!!

     Jer, ovo nije pesma za igru, veselje i radovanje, ovo je pesma koja je, kad znate kako su je i gde su je pevali, za tugovanje i plakanje!

     I zato bi konačno trebalo da sami, kao ljudi svesni stradanja sopstvenog naroda, prestanemo da skakućemo uz nju ruku podignutih visoko,kada već to neće muzičari kojima je važno da ispunjavaju želje polupijanih gostiju koji im pune džepove. Ili oni koji Đurđevdanom samo podižu atmosferu.





          Nije prijatno, naravno, kada na desetine hiljada grla kliče ustaški pozdrav pod kojim su stradali Srbi,ni kada taj snimak dobije stotinu hiljada lajkova-  ali, kako to da nam tako nešto smeta, a ne smeta nam kada se i dalje neki svatovi i gosti nekih kafana frenetično vesele uz našu pesmu uz koju bi, da umemo da poštujemo sebe kako bi svaki narod morao sebe da poštuje, smelo samo da se plače!? Ili bar odsluša s dužnim pijetetom.
 
   

Lek za tetku, iz gasarče

$
0
0
   


Moja mati je imala sestru, nji dve beoše miradžike.Beše udata u drugo selo, posle se  tuj i preudade, čim ostade udovica, isto za udavca. Nikad neje priznala da je pogrešila, al da si pogreši, pogreši si, kako vikaše moj bašta, gledaj krivo, pravo zbori.
     Ajde, da otide kako je red, pa nekako, al si ga je ona imala i prvi muž dok voj beše bolan, pa čim voj sin u vojsku otide, ona si zbra sve živo što je donela u kuću, ostavi snau toprv dovedenu, i otide si kod njeg. Kude toga švalera. I ne baš  kod njeg, tam kude si je on živel sas prvu ženu i sas decu, nego su od toj doba živeli na jedno brdo, tuj njegovo gumno beše, stoka im je tuj čuvana.
   
   
   On iz njegovu kuću ništa neje iznel, sve si je na sina ostavil. A ona, snau si je  u kuću ostavila,  samu u četiri duvara dok voj se sin neje vrnul iz vojsku. I iz kuću iskara sve što si je nekada kako devojka unela. I posle što je unosila, kad pomreše moji baba i deda, pa je se sas moju majku podelila.

     Od tija dan sin više ni da čuje za nju. I nikuj mu reč jedan neje kazal. Kvo ima tuj da se priča kad ti rođena mati takoj napra'i! Još voj neje bilo malko sve toj, nego kad dojde on iz vojsku, ona ga zove pred mirovno veće da si traži presaci. On odleti u štalu, zakači presaci za volovi, izvuče i' na dvor i poruči voj da si gi zbere. Zbrala si je dačice za potpalu, za drugo se i nesu mogle iskoriste.

     Ostala je asli sama u onoj kućiče na gumno, gore u brdo, kude nikuj niti svrta nit proodi. Ćerku je imala, al i ona otide u varoš, po brata, ako i' je mati jedno vreme posvadila, poživeše se nekako.Posle  je ona njojnu materovinu i sve što je od drugoga muža nasledila, na ćerku prepisala.

     Dali od samuvanje, dali od sekiraciju ako je nekad videla da je pogrešila i da je se od sina tolko ogrešila, razbole mi se tetka. Dojde donde.
     Moja mati je iz drugo selo išla svaki dan kod nju. Kvo će pravi, nekude čula da se tija boles za koji nema lek, može  leči sas gas. Pa voj je svaki dan davala po jedno kašiče.
     I tetka se počela kolko tolko popridiza. Kad, jedmput moja mati boljške zadzre, ono iz onuj vlašu sas gas mnogo odpražnjeno, poviše nego što voj je ona davala da pije gas. I gasarče ispražneno.



    Tetka si sama, kad je videla da voj je boljo, uzimala gas kad moja mati neje bila tuj.
     I požive si, posle, još neko vreme. U kućiče na gumno, kude ju je drugi muž ostavil. Ćerka ju, poposle, kad si umre od staros, sarani kude prvoga muža. Sin oćuta, diza ruke i on, kvo će  pravi.
     Ne znam dali je gas pomogal, u toj ti se ne mogu zakunem, al ona je posle na moju mater oratila, ti me izleči sas onija gas.



asli- potpuno
vlaša - flaša
gas - petrolej
gasarče - posudica u obliku lampe u koju se sipa gas i upali fitilj koji služi za osvetljenje
zadzre - zagleda
presaci - iskovane daske u obliku korita, da bi se tu sipala hrana za stoku koja je u štali
   

5 saveta da vam svaka torta bude - i uspešna i najbolja

$
0
0

Niste vešta domaćica, plašite se debakla, nikada niste pekli korice, bojite se da vam fil ne p(r)oteče, a  šam ne spadne? Uz veru u sebe i dobar recept, koji poštujete do tančina bar prvi put, ni najkomplikovanija torta  neće predstavljati problem.



     Pre par godina poslala sam recept za reformu - s razlogom nazvanu kraljicom torti, virtuelnoj prijateljici koja živi u Španiji. Nisam ni slutila da je ona neuka nevešta domaćica kada su torte u pitanju , pa sam joj samo napisala - skuvati na pari.... itd, smatrajući da "se podrazumeva"šta to znači.
     - Što ti meni ne reče koliko se kuva na pari onaj fil, nego smo kusali tortu - javila mi se noću kasno na čet,  kada je otpratila goste,pa me posle prvog šoka i osećanje krivice koje je probudila u meni, utešila - Svejedno, dobila sam komplimente ko nikada, a recept je već otputovao za Barcelonu.


     Od tada, kad god dajem recepte, objasnim ih do tančina. Ranije sam mislila da se podrazumeva - šoljica je šoljica za kafu, a šolja je šolja za belu kafu, ali se od tada podrazumeva da i to objasnim. I niko mi se više nikada nije požalio da mu neki moj recept nije uspeo. Štaviše, svi su bili izuzetno zadovoljni, tim pre što smam mnoge ubedila da razbiju svoje tabue u vezi sa sopstvenim umećem.
     Osim onih kometara ispod mojih gastro postova na ovom blogu, o tome svedoči i Malaprge na svom blogu, u šta se možete uveriti, recimo, ovde. O njenom oduševljenju kada je umesila fenomenalne Moskva šnite, posle onolikih vajkanja - na mogu, ja ne umem korice da pravim, bojim se omanuću, daj neku lakšu, ovo je teško... neću ni da pričam.Fotografiju njenih prvih Moskva šnita objavila sam ovde.
    A kada smo već kod te torte, čiji se originalni recept čuva kao tajna istoimenog hotela, predložiću vam da pogledate šta kaže Coolinarija ovde.

     Pošto sam pogazila sve SEO savete poznavalaca pisanja uspešnih i zapaženih tekstova na blogu, da se vratim na  obećanu suštinu.

1. Nema loših i neuspešnih domaćica i kuvarica, niti kuvara, ima samo loših i neuspešnih recepata. 
    Budite sigurni, ako vam trud nije uspeo, pre će biti da vam taj koji vam je dao recept nije otkrio sve tajne, nego da ste vi omanuli. 
     Birajte recepte proverenih domaćica, one u kojima je svaka stavka pripreme do detalja opisana. 
     Bar je sada lako - toliko  je kvalitetnih  gastro blogova, čiji autori nesebično dele savete i objašnjavaju svaku stavku u kuvanju i kada steknete poverenje u nekoga, držite se njega.
     Izaberite, dakle, nekoliko kvalitetnih gastro blogova kojima verujete i čiji vam recepti objašnjavaju svaku sitnicu i budite sigurni  da  nikada nećete omanuti.

2. Kada prvi put imate neki recept u rukama, pridržavajte ga se  do poslednjeg detalja.
     Dešava se, ponekad, da poželite neku izmenu, u vezi s količinom šećera, brašna, oraha...ma, bilo čega - i možda ste  u pravu, ali ako negde omanete i nečim niste zadovoljni, nećete znati da li je to zbog recepta ili vašeg eksperimenta.
     Jednom me je FB prijateljica iz Novog Sada pitala, šta misliš, da nije previše ceo puter i margarin za Moskva šnite, da li da smanjim nešto ili zamenim slatkom pavlakom. Odgovorila sam joj, bolje prvi put napravi duplo manju trotu onako kako piše, a sledeći put uvodi promene koje ti se čine prihvatljivim - bar nećeš da psuješ mene, nego sebe ako omaneš. 

3. Obavezno koristite pek papir.Čak i ako ne piše u receptu.
    I onda kada ne piše da ga treba podmazati, ja ga podmažem. Što je sigurno, sigurno.

4. Njeno veličanstvo - čačkalica!
    Ne peku sve rerne isto. Ono - peći 20 minuta na 200 stepeni, nekada može da bude odličan savet, ali se može desiti i da kora pregori i da bude nepečena. Dakle, i pre isteka ovog vremena, slobodno otvorite vrata rerne - sem u slučaju kada je izričito naglašeno da se tolikoitoliko minuta rerna ne otvara, pa čačkalicom proverite kako stoje stvari. Ako, kada zabodete čačkalicu u koricu pa je izvadite, na njoj ima tragova nepečenog testa, produžite koji minut pečenje. Ili bar isključite rernu kako piše, ali ostavite koru još koji minut da se dopeče.

5. Ne paničite, ako vam se pocepa korica prilikom skidanja papira!
     I to se desi, ponekad. Pogotovo ako je sva od oraha - da se to ne bi desilo, uvek se u koricu stavlja bar jedna kašika brašna, pa i tada cepanje ili lomljenje nije isključeno. Posle nekoliko korica, savladaćete i veštinu njihovog pravljenja iz jednog dela, a do tada - slobodno pokupite sve komadiće, složite ih kao da nisu pokidani a fil će ih spojiti tako da se neće ni primetiti da su cepane. A i da se malo vidi, šta fali?
     U slučaju da  dugačke korice potapate u mleko ili neki sirup, pa se bojite da će se pokidati prilikom filovanja torte,slobodno ih presecite na pola. I one će biti sastavljene filom, tako da se neće ni uočiti da su sečene.

     

Mrkli mrak profesije novinar, koja je nekada bila časna

$
0
0
     Šta sam ja sve  propustila (sada je jedan posle ponoći, 29.11.2013. godine, dolazak na  Kopaonik je razlog)- kasno minulog dana videla sam na Fb veliki broj šerovanja nekog teksta o Ognjanovićima, koji nikako da pronađem u mrkloj medijskoj šumi Srbije.
     Posle niza bezuspešnih nastojanja da na klikanoj adresi - B92.net- pronađem najavljeni tekst, i  ničim izazvanog pojavljivanja Janukoviča na mestu na kojem ne bi trebalo da bude, sopstvenu radoznalost zadovoljim na ovoj adresi. I pozelenim od muke, srdžbe, razočarenja, zbog sumraka profesije kojoj sam se nekada radovala i u koju sam verovala. I koja je, ruku na srce, počela da se urušava mnogo pre pojave žute štampe - onda, kada je novinar mogao da postane bukvalno svako. Bez obzira na stepen znanja i nivo obrazovanja, moralnost, čast i poštenje, pa bez obzira i na to ume li da potrefi padeže, zna li da li još žive dinosaurusi i s kojim zemljama se graniči Srbija.

    Onda opet, Kopaonik, danas počinje Blogomanija, pa umor sustigao zbog prethodnih napornih dana, i tek u ove sitne sate saznam sve
ovde,
što me je, priznajem, dotuklo.

     Samo pre nekoliko dana pisala sam o devojci koja je sama sebi napisala otkaz obraćajući se vlasniku televizijske imperije u kojoj radi, sa zahtevom da joj isplati zaostala primanja. Kako bi imala mogućnosti da i dalje dolazi redovno na posao i bude dovoljno sita, dovoljno obučena i bar malo, a opet dovoljno raspoložena da odradi svoje obaveze. Sve to se nalazi ovde,ovde i ovde.

     Između Milene,bez plate i bez posla, iz moje priče, i Sanje iz priče novinara BBC-ija Dušana Mašića, koja posao ima, verovatno i platu, stoje dva okeana čojstva i junaštva, između moralnog lika i dela jedne i druge je milenijumska razdaljina, a o obrazu, stidu, ponosu i sramu, ne bih da govorim.
     Između  medijske imperije koja svojim zaposlenima daje  jedno besplatno letovanje u zamenu za zakasnele plate i svih onih medija koje je Tanja Vehovec nabrojala, ne vidim veliku razliku. Možda je čak i nema.

     Pre nego što i sama kopiram pismo novinara Mašića, iz predostrožnosti i zbog opasnosti da se pojavi neki novi Janukovič na njegovom mestu, kao što je već učinila Mahlat- stop cenzuri, samo da još jednom ponovim - drugovi moji, vi koji me niste razumeli kada sam onog paklenog decembra, ono kada su već počeli da nas pretvaraju u roblje, digla dva prsta i dignute glave otišla iz profesije, opet vam kažem da se ni malo ne kajem zbog toga. Da sam ostala, nikada ne bih imala priliku da javno kažem svoj stav, da podržim Milenu i žalim Sanju, a tek da objavim inkriminisano pismo... Ipak je daleko bolje biti bloger.I boriti se za vrednosti u koje veruješ, umesto da se stidiš profesije koju ti brukaju na svakom koraku.

Novinar BBC-ja Dušan Mašić uputio je otvoreno pismo Sanji Ilić, novinarki "Kurira" koja je optužila supružnike Ognjanović da su uzeli novac sa računa za liječenje male Tijane


Mora ovako, nema druge... 

Otvoreno pismo Sanji Ilić, "novinarki“ "Kurira“
Roditelji Tijane Ognjanović posle početka ostavinske rasprave o novcu koji je ostao na računima nakon smrti njihove ćerke (Tanjug)

Sanja, draga, 

Nemoj da ovo pismo shvataš suviše lično, jer si ti samo posledica tragedije koja je zadesila novinarstvo u Srbiji. Uzroci su mnogo dublji i plašim se da ih ne bi razumela. Želeo sam da ti pišem već posle tvog prvog „teksta“ o porodici Ognjanović i parama koje su ostale na njihovom računu posle Tijanine smrti. Međutim, to bi se verovatno svelo na lične uvrede, slične onima koje su čitaoci tvojih „novina“ u svojim komentarima upućivali na adresu porodice koja je izgubila dete pre samo nešto više od četiri meseca. Zato sam rešio da još malo pratim tvoj „istraživački“ rad, a da u isto vreme pokušam da saznam kako bi medij poput BBC-ja propratio tu priču. Na taj način, možda ćete ti i tvoje „kolege“ naučiti nešto. 

Da odmah budem jasan. Ja sa ponosom ističem da sam po zanimanju novinar ( i to iz Srbije) iako se već desetak godina bavim menadžmentom u medijima, a poslednjih 6 brinem o aktivnostima i razvoju BBC-ja najpre u Evropi, a sada na Bliskom Istoku i Zapadnoj Aziji. O mom novinarskom radu možeš da se raspitaš kod (malo)starijih kolega iz drugih redakcija (jer ih u tvojoj nema), mada je većina njih odavno izgubila profesionalnu bitku zahvaljujući „novinarima“ poput tebe. Ali, nisi ti kriva. Oni su. 

Takođe, imao sam tu nesreću da proživim ono što proživljava i porodica Ognjanović. Od smrti moje jednogodišnje ćerke prošlo je već 10 godina i vreme tu dokazuje svoju relativnost. Kada se iz čistog mira zaplačeš u sred Pakistana, ili u hotelu u Muskatu (Oman) shvatiš da neke stvari nikada nećeš preboleti ma gde bio i samo je pitanje kako i koliko dugo ćeš živeti sa njima. Svako od „Ognjanovića“ se nosi sa tim na svoj način. Ono što želim da kažem je da nije samo Tijana žrtva u ovoj tragediji. Ona je stavila veliku tačku na svoj mali život, ali njena porodica, rodbina i prijatelji će celog života nositi taj ožiljak na svojim srcima. Da li se razumemo? Nije baš toliko komplikovano. 

Da se sad vratim na tvoju „priču“. Pitanje šta se desilo sa parama koje su prikupili gradjani Srbije i regiona u nadi da će pomoći Tijani je sasvim legitimno. U javnom interesu je da se to sazna i tu nema nikakvih dilema. Ja sam u proteklih nekoliko nedelja razgovarao sa par najuglednijih i najuticajnijih BBC urednika na tu temu, sve u želji da ti napišem šta bi BBC uradio u tvom slučaju, a ne šta ja mislim da bi uradio. Primećuješ razliku? Novinar traži relavntne i kompetentne sagovornike da bi pronašao odgovore na pitanja koja zanimaju njegovu publiku. 

Pošli smo od pretpostavke da si dobila informaciju iz banke da su pare podignute i da sad treba videti šta raditi sa tim. Zadatak novinara je da, kada dobije informaciju, istu proveri, a ne samo da je prenese. To znaju čak i oni koji ne rade u BBC-ju. Ovdašnji urednici su mi rekli da bi uradili 3 stvari: 1) pronašli drugi izvor 2) tražili dokaz za te tvrdnje i 3) uverili se da u dolaženju do tog dokaza nije prekršen ni jedan zakon koji bi eventualno mogao čitavu priču da obori na sudu. U slučaju da bilo koja od ove tri stvari nije urađena informacija o povlačenju para sa računa ne bi mogla da bude objavljena. 

Šta bi onda bio sledeći korak? Da li bi BBC kontaktirao roditelje koji su ostali bez deteta? Lagao bih kada bih rekao da me pozitivan odgovor na ovo pitanje nije iznenadio. Javni interes nema kalendar. Naravno, sačekali bi da prođe sahrana, dali malo vremena porodici da tuguje, ali procena je da je četiri meseca sasvim dovoljan period. Pogotovo u uslovima ako bi se pokazala tačnom tvrdnja da je novac povučen. Pokušali bi da izbegnu direktan kontakt sa roditeljima. Zvali bi njihove rodjake, advokate, ljude koji su bili oko njih tokom kampanje prikupljanja novca....ali, ako bi bili sigurni da je novac podignut, potpuno je izvesno da bi kontaktirali i roditelje direktno. 

Sve ovo se radi pre nego što je i jedno slovo objavljeno ili izgovoreno. Pokušali bi potom da pronadju neku organizaciju koja se bavi sličnim problemima (lečenjem dece u inostranstvu), razgovarali bi sa roditeljima koji imaju sličan problem (bolesno dete), ali ne sa ciljem da se od Ognjanovića uzmu pare, već da bi se pronašlo sistemsko rešenje koje ne bi bilo bazirano na medisjkim kampanjama i SMS porukama. 
Ukoliko bi na kraju odlučili da objave ovu priču, sve to bi prvo moralo da prođe kroz ruke advokata, a saglasnost bi se tražila od samog uređivačkog vrha. 

I ovde se slažu da je u pitanju veoma komplikovan slučaj koji sa sobom nosi mnogo moralnih, etičkih, legalnih i profesionalnih dilema. Ali, novinari i služe za to da se sa svime time izbore i da u interesu javnosti prezentiraju činjenice. Ma kakve i ma koliko bolne one bile. 

Sanja, draga,.... šta si od svega ovoga ti uradila? Prateći tvoj slučaj video sam među komentarima na FB da se čak i tvoj muž gadi smeća od „novina“ u kojima „radiš“. Istina, kaže da si u pravu i da tu „ima nečega“, ali ja to ne mogu da tumačim drugačije osim podrške nekome sa kim živiš. 

Ono što si ti uradila, čak i da su ti namere bile najbolje, je sledeće: 1) Stavila si porodicu Ognjanović na stub srama i izložila ih najgrubljim pretnjama i uvredama, 2) Povredilila si sve koji su želeli da zadrže Tijanu u najboljoj mogućoj uspomeni i 3) Prekinula si i obesmislila svaku buduću akciju prikupljanja novca za neko bolesno dete. I sve to na osnovu, kako sada stvari stoje, potpuno POGREŠNE informacije. 

Žao mi je što UNS i NUNS (čiji sam jedan od osnivača) nisu našli za shodno da povodom ovog slučaja organizuju razgovor sa urednicima medija i povedu raspravu o svim etičkim, moralnim i profesionalnim aspektima ove priče. Medjutim, kako su „novinari“ u tim „medijima“ poput tvog, novinari baš koliko su i „glumci“ u porno filmovima- glumci, onda profesionalna udruženja (ma koliko loša bila) nemaju sa kim da razgovaraju. Ja ipak radije kažem da su „Kurir“ i ostali- novine, baš koliko su Dafiment i Jugoskandik bili banke. Tako su se zvali, a radili su jedan sasvim drugi posao koji se pre ili kasnije svede na kriminal. Takvo je i ovo tvoje „novinarstvo“. 

Sanja.....tvoje će ime ostati u potpisu možda najnemoralnije i najprljavije kampanje koja je vođena u tvojim „novinama“. To su, izgleda, u nekom trenutku shvatili i tvoji „urednici“, pa su krenuli da sve to potpisuju sa „Redakcija „Kurira““. U nadi da će svako od vas moći da mirno spava, (ne) svesni gluposti koju ste napravili. Ili, možda i dalje tvrdite da „ima tu nečega“? 

Nadam da znaš još nešto da radiš u životu, jer ti novinar nikada nećeš biti. Možda bi i mogla, ali sada je već suviše kasno za to. 

Ali, pre nego što , pre ili kasnije, odeš iz tog smeća od „novina“, probaj da preko cele naslovne strane objaviš samo dve reči: OGNJANOVIĆI- IZVINITE. Velikim slovima, što većim. 

Možda ti oproste, ali te sigurno neće zaboraviti. Ni oni, ni ja, čije si ožiljke na srcu svojim pisanjem otvorila. Nikome ne treba želeti da ga nešto zadesi da bi mogao to da razume. Ne želim ni tebi. 

Možda nećeš biti novinar, ali ćeš sa „OGNJANOVIĆI- IZVINITE“ pokazati da u tebi ima bar nešto malo ljudskog. 

U nadi da ću i to dočekati... 

Srdačno
Dušan



   

#Blogomanija za početnike ili šta sam ja naučila

$
0
0


     Odmah da kažem- oni koji nisu bili na Blogomaniji'13 nisu ništa izgubili, ali su mnogo dobili oni koji su bili.
     Prva tvrdnja nije jeres, još manje kritika, jer je činjenica da su zainteresovani mogli- a i dalje  mogu, da prate sva dešavanja preko neta.

     U stvari, sve što se danas zna o blogu, sadržaju, kvalitetu, uspehu, zarađivanju na blogu i o svemu ostalom iz oblasti blogo-zanimacije-poslova, kao i o umetnosti stvaranja i negovanja veza (Networking) već je negde rečeno ili će koliko sutra biti na netu. Ali, živa reč u prepunoj sali, energija govornika dok objašnjavaju neke principe, scene,dogodovštine u svom blogovanju, dok dele savete i  pravila, pa  ta atmosfera iščekivanja otvaranja kakve škrinje prepune lepih primera spremnih da ulete u svaku prisutnu glavu, sve to daje neku posebnu draž radnom delu blogosusretanja, koju ni najdetaljniji snimci, klipovi i video zapisi ne mogu dočarati.

 LEKCIJA BROJ JEDAN u par teza

Dragan Varagić, Kako od bloga napraviti posao

- osnovna i najinteresantnija razlika između blogova i ostalih društvenih mreža, jeste u tome što se blog čita i što traje godinama, čak, dokazano, čitavu deceniju, a statusi na Fejsbuku i Twiteru, na primer, traju dan, eventualno dva i padaju u zaborav
- statistika kazuje da su blogovi na trećem mestu po šerovanju
- kada pišete blog, stavite se u situaciju onoga ko čita, jer je važno da koristi  njemu, a ne vama, dakle, kreairajte kvalitetne, korisne, zabavne sadržaje
- blog je javni rad i ako želite da budete ozbiljni, vodite računa u onome što  radite - ako nije nešto što ne biste rekli u dnevniku javnog servisa, nemojte ni u blogu, jer
- reputacija se stiče godinama, a gubi se u jednoj sekundi

- morate se puno  baviti promocijom onoga što radite, a u korist toga, društvene mreže su iz raja izašle, jer je na njima puno ljudi koji mogu da podele sadržaj koji ste kreirali
- ako želite da zarađujete na blogu, morate da prodajete, ne da čekate - dakle, da obilazite, fizički odlazite do kompanija koje vas interesuju, pare ne dolaze od čekanja, pokrenite se - da biste prodali nešto morate da radite prodaju


LEKCIJA BROJ DVA , slikovitim rečima

Miliš Čirič, Networking kao način života

- za uspeh u životu 35 odsto je važno koliko ste sposobni i koliko znate, a 65 odsto kakve ljude znate
- ako nešto želite, potražite, nemojte čekati da neko shvati šta vama treba
- sa ljudima koji su vam važni morate imati poseban odnos, vaše ponašanje određuje kako će se ljudi odnositi prema vama
- svaki čovek ispred tebe je doktor nauka, jer uvek postoji nešto što on zna bolje od tebe, kao što si i ti u nečemu doktor nauka
- svejedno je šta radite, ako ne umete da privučete pažnju
- lepota je vrlo važna, prirodno lepe osobe imaju  prednost
- znam šta je vaš interes, ako znam šta je vaš problem ( važno je imati istraživački interes za ljude, znati šta žele, šta im je problem)
- kada vas ljudi vide, prvo pomisle, šta je moj interes ( muškarci oko 12. minute pomisle na seks), važno je u prvoj minuti privući pažnju
- pitanje kredibiliteta ili šta ja znam o toj osobi što može biti od koristi - pravi čovek od pravog čoveka u pravo vreme da sazna prave stvari
- problem slušanja stava neke osobe koja nam je potrebna u poslovnom smislu, ne rešava se sukobom mišljenja - "vrlo zanimljivo, nisam na to pomišljao" je poštapalica kojom možete izbeći štetne nesuglasice
- postići dobar kontakt očima sa osobom sa kojom stupate u kontakt  (optimalno u trajanu od pet do 12 sekundi), posebno kada govorimo, što je veći problem
- za podsticanje i ostvarenje uspeha korisno je  stvoriti društvo međusobnog obožavanja - osobu ili osobe sa kojima ćete se međusobno hvaliti i isticati pozitivne osobine onog drugog koje ga favorizuju, odnosno nametanje slike onog drugog kao veoma sposobne i zaslužne uspeha, napredovanja, priznanja...što vrlo često daje željene rezultate
- da biste ostvarili promene, inače željene, potrebne i preporučljive, morate unapred definisati svoje ponašanje u slučaju situacije koja podrazumeva vraćanje na prvobitno stanje - ako želite da smršate, torta za vas nije slatkiš, već otrov, i ako to znate, lakše ćete se odupreti izazovu posluženog parčeta












O #Blogomaniji'13 za moje prijatelje blogere i prijatelje neblogere, radoznale

$
0
0

     Ovaj tekst dugujem jednako mojim prijateljima blogerima i onima koji blogove samo vole da čitaju. Svima, kao informaciju o tome šta se tokom Blogomanije dešava, šta se to lepo i korisno čuje, vidi i nauči, prvima, i kao preporuka (ili odbijanje) za odlazak na sledeću, a drugima kao jednostavno zadovoljenje znatiželje, ne samo o susretu blogera regiona, već i o tome kako izgleda Kopaonik na početku ovogodišnje sezone.


       Pa, i  počinjem od poslednje stavke- Kopaonik trenutno liči na turističko mesto u kojem se u poslednjem trenutku privode kraju radovi na sređivanju enterijera, eksterijera, ljudi, ski staza, snega samog i svega ostalog. Dok smo šetali  poluočišćenim stazicama oko i unutar centralnog  hotelskog kompleksa, na sve strane su se čula čukanja i začukavanja - ovde se sređuju vrata od butika, ovde se dovodi u red nešto u butiku koji već radi, onde je malo klizavo, a u kratkoj uličici-pijaci, nekoliko preljubaznih prodavaca odevenih u 25 slojeva za vetar i kišu nepromočive odeće, primoravaju vas da makar probate, ako već nećete da kupite, slatko od...svega što se može ubrati na planini i u okolini, kupinovo vino ili aromatizovanu rakiju. A može i kajmak.Nema veze što u kašičicu ne može da stane ni pola šumske jagode, niti što je iz zatvarača od flaše rakiju probavalo ko zna koliko njih pre vas, red je red, a i alkohol dezinfikuje, pa... izvolte...


   
     Da ne budem preveliko zakeralo, al ne mogu da preskočim - u komplikovanijem hotelu ("Angella") u životu nisam bila. Doduše, opravdava on svoje četiri zvezdice i prostranim sobama i velikim krevetima i pristojnim kupatilima (terasa ti i ne treba na minus nešto), ali je dovoljno objašnjenje ovoga  sama činjenica da, u slučaju da hoćeš da siđeš mora prvo da se popneš, a i kada to uradiš, ne znaš na koju stranu hodničkog lavirinta da kreneš, pa ti se neretko desi da si opet negde gore umesto da si gde treba, dole.A tek o traganjima za salama, na putu od podruma do potkrovlja, ma- bez debele koncentracije, kondiciju da i ne pominjemo, neće vam uspeti. Ja bih arhitektu poslala na prinudni rad, da bar koju godinu okajava grehe, grešna mu duša.
     Skijaški tereni se neumorno sređuju - prirodni sneg neprekidno obogaćuje mašina za veštački, na radost mnogobrojnih posetilaca obližnjeg kafića, koji radoznalo posmatraju vratolomije prvih skijaša. I mnogobrojne dečice, valjda je počela akcija svi u prirodu, koja se hrabro spuštaju niz kopaoničke strmine, sa sve guzama na onim plastičnim lopaticama koje omogućavaju da lakše klize po snegu.

 
 Ako me utisak ne vara, Kopaonik je solidno snabdeven - bar onim što je turistima potrebno kad se već ovde nađu, počevši od kupaćih gaća (doduše, kupcu koji ih je tražio prodavačica je ponudila bermude) do skijaških odela. A samo preko puta našeg hotela su čak tri prodavnice odnosno dragstori odnosno mini marketi.
   
     E sad, Blogmanija- za neke tezga, za druge mesto da se pokažu i dokažu, za treće prilika da nauče... Kako god, verujem da su svi otišli zadovoljni učinkom.


     U prethodnom tekstu sam navela neke meni zanimljive teze, što ne znači da su one bile najzanimljivije niti najznačajnije, niti najkorisnije...


     Tokom dva dana krcatog programa, smenjivala su se predavanja na sve aktuelne teme ( a glavna ovogodišnja tema je sadržaj), od toga kako se dolazi do najboljih priča i kako pisati za blog i twiter, kako pravno zaštititi svoj blog, zanimljivosti digitalnog oglašavanja, kako se hostuju najveći sajtovi u Srbiji, do neophodnosti plemenite veštine pisanja u novim medijima, digitalne pismenosti i posebnog vremena i prostora odvojenog za ženske blogove.



     Budući da me je maler zvani polomljeni displej foto aparata omeo,ljubaznošću organizatora Blogomanije za ilustraciju ću iskoristiti njihove fotografije koji na najbolji način svedoče o atmosferi i radnog ( prekidanog pauzama za  sponzorisanu kafu i ostala pića) i zabavnog dela, neizostavnog prilikom događanja ovog tipa. A pažnji onih, više zainteresovanih i sa više slobodnog vremena, preporučujem da, obavezno,  pogledaju ovo i ovo.
   
    Za radoznale i one koji bi da čuju tračeve, samo napomena - nije bilo očekivane i od mnogih priželjkivane neprijatne rasprave sa damama iz Lifestyle Serbia,  koje su digle Srbiju na noge onom kampanjom za Turističku organizaciju Srbije,  za koju su uzele debelu ( za mnoge neopravdano veliku) lovu. Mada je njihovo izlaganje jedino bilo praćeno nedostatkom stolica za sve zainteresovane, očigledno jako dobro pripremljene za još veće neprijatnoasti, dame su  odolele  već prvom neprijatnom pitanju, a posle tog odgovora više nije bilo opasnosti za obaranje njihove teze o potpuno transparentnom konkursu i ni na koji način nekorektnom poslovnom rezultatu.




               Te tako, ovaj preopširni odgovor na pitanja kako je bilo i da li je vredelo ići, mogao je da glasi - ispunjena očekivanja opravdala su neizvesnost putovanja pod snegom i maglom u povratku, ono što sam odslušala svakako će mi koristiti, ono što sam propustila nadoknadiću pregledavanjem snimaka, ono što mi se dopalo odslušaću ponovo.

10 saveta 6 gastro blogerki za uspešno kuvanje fila za tortu

$
0
0

        Ovaj post je nastao kao logičan nastavak ovih saveta zauspešno pravljenje torti, a na predlog i traženje čitalaca mog bloga- kako domaćica za koje gotovo i da nema tajni u kulinarstvu, tako i onih drugih. Doduše, saveta je mnogo više od brojke navedene u naslovu, ali to je samo mala šala u skladu s pisanjem naslova poštujući SEO optimizaciju. Sigurna sam da se neće niko ljutiti što ih je daleko više od broja obećanog u naslovu.



     Ovoga puta zamolila sam nekoliko blogerki, hvala im na trudu, da nam otkriju svoje cake i daju savete za uspešnije kuvanje, mućenje, pripremanje fila za torte.

Hladnjak guši sjaj čokolade

     Nije me začudilo to što su Gaga i Tadeja najpre napomenule da one i nemaju neke posebne tajne, budući da na stranicama svojih blogova  nesebično dele ne samo svoje recepte, već i cake koje svako jelo sa tih stranica pretvaraju u vrhunsko.
 

     - Kod poslastičara je veoma važno da ne zagori mleko, odnosno da se ne primi brašno, pa zato treba maknuti s vatre kada se dodaje mešavina brašna i jaja, umešati, pa vratiti na laganu vatru da se ukuva do kraja.Kod ganacha*, nakon što su se pavlaka i čokolada spojili, ostaviti na sobnoj temperaturi, ako želimo da krema, glazura, ima sjaj. Hladnjak stvrdne masnoće i sjaj se izgubi. Kod krema s pavlakom paziti da se ne pretuče, da pavlaka ne krene ka maslacu, jer postaju zrnaste i vodene. Kod rada sa želatinom dobro odmeriti količine da ne bismo dobili beton, i ne dopustiti da žetin ne provri, jer onda postoji opasnost da se ne stisne. U većini slučajeva, kad treba kreme sipati ili nešto dodavati, dopustite da se kreme najpre dobro ohlade i dodavati postepeno.

     Gaga naglašava da nema ništa protiv margarina i da joj on ne smeta i da, baš u situacijama kada je reč o ekstra super tortama,kada je potrebno da bude savršena, koristi ovaj sastojak.
     - A kada se kuva kaša koja se meša s margarinom ili maslacem, nužno je da bude prethodno ohlađena, kako ne bi presekla "margarin" i time upropastila čitav fil- naglašava Gaga- Ja izbegavam kuvanje na pari, ali samo zato što me mrzi da dugo stojim uz štednjak i mutim. Baš zato i nemam neki poseban savet za kuvanje kreme.

     Coolinarija najpre upozorava, posebno nevešte domaćice, da je korisno dobro i pažljivo pročitati recept i ne paničiti, kako to obično biva dok još ne umeš da barataš varjačom i mikserom.
     - Pre spremanja torte preporučljivo je pripremiti izmerene količine svih potrebnih sastojaka - kaže Coolinarija - Poželjno je imati posebno posuđe samo za kuvanje, mućenje i mešenje torti i kolača.Puter, koji preporučujem ili margarin, izvaditi iz frižidera par sati ranije, kako bi postigli sobnu temperaturu i lakše i brže se umutili. Orahe, lešnike, bademe, propeći pa samleti, a fil sa orasima će biti sočniji ako se mleveni orasi najpre popare s malo mleka. Žumanca, pre kuvanja na pari ili sjedinjavanja s ostalim sastojcima, najpre blago umutiti. Za kuvanje na pari preporučuje se prah šećer, koji možete samleti i u mlinu za kafu. Posebno valja voditi računa o kuvanju fila od žumanaca na pari, jer ukoliko su nedovoljno ukuvana, fil može imati grudvice.Slično se može destiti i onda kada je u filu malo maslaca. Čokoladu, pre stavljanja u fil, otopiti na pari.I pored svih priča o margarinu, ja ga koristim u odnosu pola pola s maslacem, jer se tada dobija najkremastiji fil.
      Da bi se izbegle kasnije grudvice u filu, čak i mleko treba kuvati uvek na pari, ističe Coolinarija, kao i sve ostalo što se kuva. Kakao pre sipanja u fil obavezno prosejati. A pri nanošenju fila na tortu, da bi bila ravnomerno nafilovana, preporučuje da se dresir kesa napuni filom koji se rasporedi po celoj torti i zatim špatulom blago izravna.Fil uvek nanositi pola santimetra dalje od ivice, budući da se sam razlije do ivica kada se stavi sledeća korica. Ako imate višak fila, možete ga sačuvati u zamrzivaču pa ga kasnije sjediniti s mlevenim orasima i keksom, suvim voćem, limunom, rumom...a to isto možete učiniti i odmah, pa valjati kuglice i umočiti u čokoladu.
     - Uvek kad treba da umutim cela jaja, penasto prvo mutim belanca pa onda dodam jedno po jedno žumance muteći mikserom, jer tako uštedim bar 10 minuta a smesa je penastija- kaže Tajana, verovatno najmlađa među anketiranim blogerkama,  autor vrlo zanimljivog bloga u kojem svaki tekst ima posebnu priču- A moj savet za fil na pari - uzmite recept za neki fil na koji se kuva na pari i ako je sa celim jajima, utoliko bolje, ako je od žumanaca belanca zamrznite, napravite komisbrot ili puslice. A fil lepo skuvajte onako kako vi mislite da treba .Najgore što može da se desi je da dobijete kremastu preukusnu poslasticu koju možete da poslužite u čašama sa šlagom ili keksom. Meni NIŠTA nije pomoglo, nijedan savet i godine posmatranja, samo iskustvo. I da, šne od belanaca. Imam nekoliko recepata sa njim na blogu. Plašila sam ga se ranije i vidim da se neke mlađe devojke plaše- koristim bakinu caku, kada se špinuje šećer, prvo počne da šapuće :-) zaista, oni mehurići će tako da zvuče, onda izvadite malo kašičicom na tacnu i umočite kažiprst. Ako se između njega i palca formira neprekidna šećerna nit kada ih spojite pa razdvojite, sirup je gotov i sipate ga u belanca a posudu sa belancima stavite u sudoperu punu hladne vode. 


FIL KUVATI U ŠERPI S DUPLIM DNOM
      Jafi je izričita - ako u receptu piše maslac, nikako ne koristiti margarin. Kuvanje fila preporučuje u šerpi s duplim dnom, a skuvan je kada posle povlačenja varjače po dnu ostane trag. Čokoladu u fil dodaje na kraju, otopljenu na pari ili u mikrotalasnoj  ili iseckanu na kockice. Filovi s pudingom su posebno nezgodi i valja jaako voditi računa o tome da budu ohlađeni pre dodavanja u umućeni maslac, i to jedna po jedna kašika. Najbolje je da se skuvani puding preruči u suvu posudu i prekrije folijom, kako bi se tokom hlađenja izbeglo stvaranje korice.
     - Tamna čokolada, u kojoj je preko 70 odsto kakaa, svaki desert, pa čak i najobičniji kolač, pretvara u vrhunsku poslasticu. Potražite čokolade na kojima piše da su gorke ili poluslatke, poručuje Jafi.

     -   Postoje vise vrsta fila za torte. Kod filova za vocne torte se dodaje slag. Fil sa buterom se muti mikserom, a slag se dodaje kasika po kasika i bez mucenja, nego se varjacom odize od dna serpe na gore. Kod pravljenja fila za cokoladnu tortu u otopljen maslac i cokoladu se dodaje jedno po jedno zivo jaje i muti se varjacom samo u jednu stranu, sa leva na desno. - precizno i detaljno objašnjava Mirjana Miščević Nešovanović - -Tek onda se dodaju umucena belanca koja se mute u iskljucivo suvoj posudi u koju se doda prstohvat soli. Belanca su umucena kad okrenete posudu i sadrzaj ostaje u njoj ,iako zemljina teza vuce na dole.
Postoje i slucajevi kad se malo improvizuje kako da se izvadimo. Recimo, ako primetimo da puding koji dodajemo u slag nije dovoljno gust i ima grudvice, onda se ubace tri kasike mleka u prahu i muti stapnim, a ne obicnim mikserom.


*ganach - opis, objašnjenje, recept, nalaze se ovde
 
I moja mala intervencija, da ne ispadne da više nema šta dodati

- vrlo je važno dosta i dovoljno i još puno... mutiti maslac ( ne pominje mi se margarin, jer toliko lošeg čitamo o njemu), zato što tokom tog procesa u njega ulazi vazduh, koji ga čini izdašnijim, rastresitijim, a sam fil ukusnijim
- ako već koristite margarin, tokom mućenja sipajte u njega pola šoljice toplog mleka, koje će stvoriti ukus približan puteru
umesto pudinga, ako vam nije potreban poseban ukus, možete koristiti i gustin ili nišeste
- mnoge moje prijateljice čokoladu zamenjuju kakaom- kažu da je i zdravije i jeftinije
- badem za fil se lakše ljušti i secka u listiće ako se prethodno popari vodom
- na kraju ostavljam tri tačke, jer verujem da ću se i sama setiti nekih saveta, ali i da će oni koji čitaju ovaj tekst, dati svoj doprinos ovoj maloj zbirci saveta
Hvala i učesnicama u nastajanju ove zbirke i svima vama

         

Žuta štampa i svakidašnja jadikovka našeg bivstovanja - osuda konstruisanja slučaja Ognjanović od strane NUNS-a

$
0
0
  

   Nezavisno udruženje novinara Srbije danas je navelo da smatra da  je "slučaj Ognjanovići" - "drastičan primer tabloidnog novinarstva koje, ne mareći za činjenice, u suludoj trci za senzacijama, ne poštuje elementarna prava profesije i Etički kodeks novinara Srbije".
NUNS smatra da pojedini mediji, pre svega "Kurir", nakon svih neistina koje su objavljivane, najmanje što mogu je da upute javno izvinjenje porodici Ognjanović.

VRAĆANJE PERJA U JASTUK

     U vreme mojih novinarskih početaka, jedna od prvih lekcija za mlade novinare bila je čuvena rečenica Moše Pijade, o tome da je, pisati ispravku za neki tekst, isto što i pokušaj vraćanja vetrom raznesenog perja, u jastuk iz kojeg je razasuto. Nedugo posle toga, s porastom medija svih vrsta, boja, opredeljenja i ciljeva, novinar je mogao da postane svako ko je to poželeo. Vrlo često, vodeći novinari nekih redakcija postajali su tek svršeni polaznici razno-raznih kurseva za novinare, koje su vodili baš tako i baš toliko priučeni, a već "osvedočeni" novinari nekih medija iz korpusa žute tampe (bez obzira na njihovu prepoznatljivost po nekom drugom koloru). 
    Znate već, ono - kad pametni zaćute...  
    
     Svoje mišljenje o ovom  slučaju koji je uzburkao srpsku javnost, pogotovo stoga što bi, s bilo kakvim epilogom imao dalekosežne posledice na vrlo osetljivu i tragičnu temu naše stvarnosti - bolesna deca i njihovi životi zavisni od tuđe pomoći, rekla sam u više navrata, od prvog komentara da želim da verujem u to da ona blaćenja nisu istinita, pa sve dovde. I o tome, dovoljno.

     Samo bih još da odgovorim onima koji (opravdano) nikako da shvate kako to da postoje mediji koji mogu da pričaju i pišu svašta i kako nalaze takve novinare koji pišu ili potpisuju to, svašta.
     Kako je njima, u duši, i kako se osećaju kad uveče legnu i s kojim mislima se bude, ne mogu ni da nagađam. Pretpostavljam da jednostavno imaju "petlju", "čip", šta li, koja im isključi osećanje  odgovornosti, istine i pravde, pa i nemaju potrebe da se nose sa svojom savešću.

FOND UMESTO MIRNE SAVESTI

     Ali je zato javna tajna da svi činioci iz korpusa "žutog", bez obzira na ciljeve osnivanja i postojanja, na  pripadnost ovoj ili onoj opciji ili stranci, domaći ili "strani plaćenici", rodoljubivi ili "izdajnički", mirnodopski ili ratnohuškački - svi oni imaju određeni fond izdvojen za plaćanje izgubljenih procesa po tužbama za neistine, laži, spletke, konstruisane afere i ostale manipulacije informacijama i javnim mnjenjem.
     Logično, ako se ima u vidu činjenica da i opstaju zahvaljujući tim neistinama, spletkama, lažima, konstruisanim aferama  i manipulacijama. I da bi bez njih bili samo obični bilteni s izmišljenim napumpanim tiražom lokalnih dnevnih listova, od koji je čitaniji svaki drugi blog u Srbiji ( ako se tiraž i može napumpati, o tiražima svedoče i neki drugi pregledači, pa su laži isključene).

     Te tako, u vreme sveopšteg moralnog posrnuća, bacanja pod noge onih moralnih vrednosti na kojima su vaspitavane generacije i nametanja "vrednosti" kojih se ovaj narod stideo i kojih se odricao, u vreme  ponižavanja pojmova časti, čojstva, junaštva, ljudskosti, čovekoljublja i svega označenog i ozračenog pozitivnim, nemojte se čuditi što tamo neka žuta štampa izmišlja afere. I što neki  "novinari" u ime tih novina lažu, seju praznu slamu, blate, kaljaju, izvin'te na izrazu, olajavaju  - bilo koga. Juče Ognjanoviće, danas neku estradnu zvezdicu koja čak neće ni da ih tuži nego im plaća da stvaraju aferice o njoj, a sutra - što da ne, i nekog anonimnog građanina koji  samo gleda svoja posla.  Ali im se našao na putu.
     Ova istina je izašla na videlo - prijatno do sledeće afere.

Onlajn "školice" za zarađivanje na netu

$
0
0

Tražite li recept za ostvarivanje brze i lake zarade preko interneta? Ako je tako,  preskočite ovaj tekst, jer vam on neće otkriti nikakvu tajnu - samo će vam pomoći da se spustite na zemlju, da prestanete da verujete u bajke i da većinu tekstova na ovu temu, koje vam ponudi pretraživač, shvatite kao marketinški trik autora blogova da privuku što veći broj čitalaca!!! I da onda prionete na - prodaju!



     Verujem da nema korisnika interneta kojem bar jednom nije palo na um da bi bilo lepo kada bi mogao i da nešto zaradi na njemu. Ili, bar, da nema onoga ko ne bi prihvatio, opipljivu, realnu i svakako bezopasnu mogućnost da zaradi.

     Od kako sam pažljiviji pratilac štampe,net portla, blogova i ostalih sadržaja na netu, načitala sam se nebrojeno saveta razno-raznih prodavaca magle, koji ne mogu ni sami sebi obezbediti (uz skoro obaveznu odrednicu,lako, bez mnogo truda ili brzo) zaradu preko neta, ali su se, eto , dosetili da drugima sole pamet prepričavanjem tuđih priča na ovu temu.

SAVETI ONIH KOJI I SAMI NIŠTA NISU PRODALI

    Navešću, koliko mi sećanje pomaže, samo par takvih saveta - otvorite blog (pa će neko primetiti da lepo pišete i ponudiće vam da pišete za njega - recenzije, reklame, članke na popularne teme...), pišite pesme (kompozitori jedva čekaju da im ponudite svoje stihove koje će oni, veštim mešanjem indijsko-arapsko-tursko-grčih nota pretvoriti u slušanu muziku), pišite  pismene zadatke, maturske, seminarske i diplomske radove,  magistarske, doktorske i ostale teze i naučne radove, pišite projekte i predloge projekata donatorima, prodajte svoje rukotvorine ili digitalne proizvode na netu, kliknite deset reklama dnevno,popunjavajte ankete, fotografišite i prodajte fotografije, postavljajte video klipove i naplaćujte klikove na njih...

     Bespredmetno je komentarisati sve pobrojane stavke, pa ću se osvrnuti samo na par njih
     - otvorite blog - broj blogova  u Srbiji niko još nije utvrdio, ali verujem da se broje hiljadama. Izostavljajući stučnjake iz oblasti  IT, koji mahom i imaju blogove zarad vođenja ili potpomaganja sopstvenih poslova, na osnovu kontakata sa ogromnim brojem blogera, mogu pretpostaviti da ni desetak odsto njih ne ostvaruje zaradu od tog pisanja. A skoro da niko od svih njih nema ništa protiv da, osim što pišu za svoju dušu i krug čitalaca svog bloga, zarade i neku paru. Štaviše, neki čeprkaju, bukvalno i rukama i nogama, ali zarade niotkuda, ili je bar nedovoljna za njihova očekivanja ili potrebe.
     Dakle, nemojte da spavate na to uvo da je dovoljno samo otvoriti blog i da će naručioci tekstova poleteti ka vama. Da još jednom citiram Dragana Varagića, inače najvećeg pobornika stvaranja mogućnosti da blogeri i zarađuju od blogovanja, "morate se baviti promocijom onoga što radite i ako želite da zarađujete na blogu, morate da prodajete a ne da čekate da vam neko dođe na noge". Kolko da nikoga ne demotivišem.
     Ako izuzmemo, dakle, stručnjake iz  IT, kao i modne i gastro blogerke (na ovim tržištima je, kažu upućeni, malo drugačija situacija kada je izdvajanje u marketinške svrhe u pitanju, što i jeste logično u vreme kada narod ima para jedino za hranu i da izdvoji detetu da malo tera modu)- gde je tražnja za uslugama evidentna, a dolaženje do "posla" bar malo lakše,   ostali vlasnici blogova moraju debelo da se potrude. I da ,osim što svoj blog nametnu kvalitetom (što je često nedovoljno),   privuku ili ubede potencijalne klijente da ulažu u reklamu baš na tom njihovom, afirmisanom, popularnom i čitanom blogu. Koji je samo jedan od velikog broja kvalitetnih.

ISKUSTVO JELENE RADOVANOVIĆ

    - pišite ...
       Ne poznajem nikoga, lično, ko je uspeo da zaradi ijedan jedini dinar od pisanja domaćih zadataka (jedina ih imam nekoliko, dostupnih svima na blogu, ali samo kao šalu u vidu pomoći roditeljima koji surfuju po netu u potrazi za zadatom IM temom), seminarskih, mr i dr i ostalih "naučnih" radova.
      Od svih onih vlasnika blogova čije sam savete za zaradu od pisanija proteklih desetak meseci čitala (možda nisam naletela na prave, a i izuzimam stručnjake iz IT), jedino je profesorka francuskog jezika Jelena Radovanović "priznala", odnosno potvrdila da živi od pisanja. O tome, detaljnije možete pročitati na njenom blogu, a ja sam je za ovu priliku zamolila za nekoliko  iskustava koje u vidu saveta može podeliti sa nama.

     -Obično, u  nekoj ozbiljnijoj potrazi za savladavanjem veštine zarađivanja   na netu, većina krene od guglanja make money online- i nalete na kurseve "gurua", koji obično koštaju 50 dolara, što su ili brze šeme koje neće doneti novac nikome, osim onome ko prodaje taj kurs, ili slučajevi u kojima je autor namerno ili slučajno izostavio najbitnije stvari- u IM svetu je usvojena krilatica da će autori takvih kurseva reći 95 odsto onoga što bi trebalo da znate, ali će izostaviti najvažnijih pet odsto.Ima izuzetaka, ali ti kursevi su u elektronskoj formi, kao knjige ili video i znam mnoge koji su ih pokupovali i nemaju nikakve vajde od njih, jer ih i ne koriste  - ističe Jelena - Neki put i nije loše kupiti te kurseve,  kao osnovu od koje valja krenuti, ali ne možeš očekivati da ti neko sve sažvaće, već moraš sam da zagrizeš, da stekneš i potrebna znanja koja će ti mogućiti kvalitetno pisanje na tražene teme, ali i da stekneš neka neophodna iskustva na tom putu.  Ako je već tako, bolje je posvetiti se samoedukaciji, jer postoji dovoljno besplatnih materijala na netu, samo se  valja  potruditi i istražiti suštinu. I naravno, pokušati, jer i nemaš šta da izgubiš budući da nema ulaganja - bar ćeš videti znaš li, možeš li i koliko znaš i možeš. Mislim da je, zapravo, najveći problem u tome što se naši ljudi boje i samog pokušaja, ustežu se čak i da probaju.


     Mada sama njena priča o uspehu u ostvarenju cilja da živi od pisanja zvuči nekako jednostavno i lako- guglanje, istraživanje, učenje, usavršavanje, pisanje na forumima, blogovanje,prvi poslovi, blog i na engleskom jeziku...Jelena naglašava da njen primer nije standardan-krenula sam naopako, od SEO, pa mi je ponuđen posao,  i da u svojoj neposrednoj  okolini ne zna nikoga više ko živi samo od pisanja. Kao neophodne kvalitete za ostvarivanje  statusa plaćenog net-pisca koji od toga može da živi, navodi istraživački i preduzetnički duh, preduzimljivost,  snalažljivost, poznavanje engleskog jezika( ako ne znate jezik, platite prevodioca), marketinšku orijentisanost (ako je nemate, nađite nekoga ko će to raditi umesto vas).
     I da - mada nesebično deli svoje savete i iskustva na blogu, posebno ističe činjenicu da je nemoguće, ma koliko se trudila,da bilo kome ko joj se obrati na netu, za pola sata objasni i približi i otkrije sve tajne net pisanja za pare.
     - I nemoj ljudima da ubijaš veru da mogu i od pisanja na srpskom jeziku da zarađuju - upozorava me - mogu, nije engleski neophodan, samo je tržište na engleskom razvijenije. Za naše tržište bi trebalo edukovati ljude, jer ne postoje ustanovljeni kanali, pa zato i imam nameru da napravim jedan takav kanal na mom blogu.

     - prodajte svoje ručne radove na netu - Mrka kapa. Obično stvari stoje ovako - ko voli ručne radove, potrudi se i da nauči da ih izrađuje, nije teško. Oni koji ih ne znaju,obično i nemaju potrebu da ih kupuju. Znam, više virtuelno nego uživo, toliko divnih žena, domaćica, stručnjaka, umetnica... koje znaju da ispletu ili isheklaju ili navezu ili naslikaju ili sašiju ili ... toliko toga, ali nikako ne uspevaju da to i prodaju. U cilju pomoći kreativkama jedna divna Merima je pokrenula akciju Ja ovo umem da radim, koju sam ja svesrdno podržala, pa ćemo videti da li će zaživeti mreža pod tim nazivom, koja je u formiranju. I da, time, pomognemo svim kretivcima da bar razmenjuju svoje radove i usluge, što bi bio ne mali doprinos kućnom budžetu članova.
     Da ne budem neobjektivna - postoji veliki broj dama, svih starosnih dobi, koje su uspele da profesionalizuju svoje umeće izrade ručnih radova, počevši od moje sugrađanke, Nataše, o kojoj sam pisala ovde,  preko svih onih dama koje uspešno prodaju svoje kape, šalove, ogrlice...često angažujući i članove svojih porodica, ali sam sigurna da ne grešim - to  je vrlo mali broj u odnosu na ukupan broj žena koje to isto decenijama ili godinama rade za svoju porodicu i svoju dušu i htele bi i da prodaju, ali im ne uspeva. A i one svoje rukotvorine objavljuju na Fejsbuk profilima, imaju blogove na kojima i pišu o tome šta rade i kako rade i izazivaju divljenje onih koji ih prate. Bez povratne reakcije, nažalost, u vidu neke narudžbine. Iako, dakle, rade po istim SEO i ostalim principima, i iako su im radovi aktuelni i primamljivi kao i radovi onih koje su imale sreće da uspeju. Jedino objašnjenje nalazim u tome da ih od potencijalnih kupaca deli starosna granica. Možda grešim.

     - klikajte reklame, popunjavajte ankete- neću da grešim dušu, volela bih da mi neko, makar i anonimno, potvrdi da je od toga dobio neke pare. Meni su pričali o nekoj gospođi iz Niša za koju su čuli da je upravo dobila ček za ovakve aktivnosti, ali još čekam da mi potvrde da su to čuli i od nje lično.

     ...

     Iza ove tri tačke ostaje sva ona skeptičnost, proizašla iz tekstova prodavaca magle o brzoj i lakoj zaradi na netu. Umesto tih tralala tekstova kakve možete napisati i sami - dovoljno je samo prepričati ovaj tekst, na primer, preporučujem da pročitate par tekstova proverenih autora koji važe za autoritete u ovoj oblasti (ako se još  pitate ko su, onda niste savladali ni prvi korak ka prvoj lekciji). I onda krenuti da ih primenjujete.
     I zapamtite, lako je napraviti dobar i čitan blog, još lakše isplesti šal ili ogrlicu - mnogo, mnogo, mnogo... teže je to isto prodati na tržištu na kojem ima toliko kvalitetnih i još kvalitetnijih blogova i još mnogo više boljih i uspešnijih pletilja.




     

Narodni "recept" za lečenje čmička

$
0
0
Bila sam danas kod prijateljice koja  je išla kod lekara zbog čmička na kapku. Prepisali su joj neku mast i preporučili da stavlja nešto toplo na oko, tri puta dnevno. Posle dva dana, nema pomaka.

     Onda sam se setila svog iskustva s ovom "sitnicom" koja može da se jako zakomplikuje i dovede čak i do operacije.

     Vukla sam, naime, čmičak nekoliko meseci. I ja sam dobila mast i uputstvo da tri puta dnevno na kapak stavljam kuvano jaje, toplo, zatim sam prešla na kapi tobradeks, koje sam koristila čim bi se ispostavilo da nema vajde od sve te terapije. Dakle, mnogo više od 21 dana, posle čega se ne preporučuju jer izazivaju kataraktu.


     Na jednoj od kontrola, našalila sam se, sada već pred drugom doktorkom, prijateljicom - aman, prokokodakaću od onih silnih kuvanih jaja, žao mi da ih bacam. Doktorka je nastavila da se smeje još više nego ja- niko mi nije rekao da jedno isto jaje može da se koristi sve vreme, tako što se svaki put iznova zagreje. I da je preporučljivo stavljati ga što toplije i što češće i što duže na oko.
     Za moj čmičak je, ipak, bilo kasno. Ne samo što sam morala na operaciju, nego je pre nje doktorka rekla sestri, au, moraćemo ONO- što je podrazumevalo, osim uobičajenih kapi za anesteziju, ubrizgavanje njekcije u oko. Gde baš, ne znam, ali znam da je jaaaako, jako bolelo. Kasnije čupanje tog zacementiranog sadržaja iz kapka nisam osetila kao bol, ali sam ga i te kako osetila. Kući sam se vratila uvezanog oka i pola glave...
     Posle izvesnog vremena čmičak se opet pojavio - nije odstranjen sav sadržaj, valjda.
     E, onda sam već znala - par dana sam non-stop držala toplo jaje na oku. Najpre, dok je još vrelo, uvijala sam ga u krpu ili salvetu, a kako je postajalo toplije, njih sam sklanjala i samo jaje držala na oku.
    Sav preostali sadržaj iscureo je bez problema.

     Naravno, kako je i pisalo, kada je preterana upotreba tobradeksa u pitanju, dobila sam kataraktu na tom oku. kažu da još nije za operaciju, ali je ona ipak izvesna.

     I tako, da ponovim - ako vam se pojavi čmičak, konjuktivit, bilo kakvo crvenilo u ili na oku, peckanje i slično, ništa vas ne košta - skuvajte jedno jaje i držite ga na oku sve dok nestanu simptomi ili se ne pojavi beličasto-žićkasto zrnce koje mora da procuri. Naravno, uz obaveznu posetu lekaru.


  

5 stvari koje bi trebalo uraditi pre ulaska u novu godinu

$
0
0
- Vratite dugove -
     Ako ljudima koji su vam pozajmili pare ne vratite dug u godini kada ste obećali, tokom čitave naredne godine pratiće vas besparica i dugovanja - ovo narodno verovanje potiče iz vremena kada je vraćanje dugova bilo pitanje časti.Onaj ko je dugovao, ne samo da nije trošio na luksuz, nego je štedeo i na mnogim osnovnim potrebama, kako bi što pre, često i pre roka, vratio ono što je pozajmio. Manje zbog ovog verovanja u opasnost od malera čitave naredne godine, a više zbog tog osećanja časti i stvaranja osnove da na istom mestu, gde su mu već izašli u susret, može još neki put da se obrati za pomoć.
     Vremena su se promenila, pa je mnogima danas dug poslednja rupa na svirali, od svih obaveza koje imaju. Pa se, neretko, desi da imaju i za izlaske i parfeme i skupe cipele ili da odu na letovanje, na koje, istovremeno, ne može da ode onaj kome duguju pare, baš zato što im je takav "prijatelj" ispraznio crni fond.



     Nismo svi isto vaspitani i u sve nas ugrađen je različit moralni kod, ali dužnicima, bilo koje vrste i bilo kome da su dužni, mora da bude jasno - što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji. Nije važno ko i nevažno otkud gleda, one pare koje ste nekome zakinuli, nikada neće biti vaše - daćete ih za lekove i lekare, za popravke i krpljenja, za neku muku. Kad tad.

- Počnite da štedite-
     Čak i ako jedva sastavljate kraj s krajem, nemojte se ironično odnositi prema ovom savetu. Neko može da izdvoji stotine evra mesečno za štednju, a nekome je čak i pet evra ogromna suma. Svejedno, sve su to bele pare za crne dane, kako pametno kaže narod.
     Skoro mi je prijateljica, koja živi sama, zahvalila na  jednom savetu,koji je za mene u stvari  bio više kritika.
     - Tražim najpovoljniju banku, da podignem kredit- rekla mi je pre jedno godinu dana.
     -Kojim povodom, bila sam slobodna da je pitam.
     - Moram da poćnem da štedim, ja nemam nikoga ko će mi priskočiti ako mi ikada , ne daj Bože, bude zatrebalo- glasio je odgovor, koji me frapirao.
     - Ti, dakle, nameravaš da uzmeš kredit od banke i da te iste pare daš banci na čuvanje, samo zato da bi stvorila neki štek?! I da za te pare plaćaš bar duplo veću kamatu nego što će tebi banka da daje na ime štednje, uz obavezno izdvajanje para za mesečnu ratu!? A zašto ne razmišljaš ovako - da sve te pare koje bi izdvajala za ratu i kamatu pride, koje bi ionako izdvajala, počneš da štediš bez te prinude zvane kredit?


-Počnite da vodite više računa o sebi, vežbajte, šetajte, čitajte, smejte se, sve ostalo može da čeka-
     Ovome se i nema šta više dodati- toliko smo sa svih strana bombardovani informacijama o značaju fizičke aktivnosti za naše i psiho i fizičko stanje. Tako da, ako se ovih saveta ne pridržavamo, činimo zločin najpre prema sebi samima.

-Naučite neku novu veštinu-
     Toliko ljudi su, poraženi krizom, neimanjem i odsustvom perspektive, zauvek skrstili ruke i žive, bolje je reći, preživljavaju od danas do sutra. Bez volje, nekih većih želja i planova. A kada bi se samo malo osvrnuli oko sebe, mogli bi da nađu zanimaciju, ako ne za ostvarivanje zarade, ono bar da  poprave svoj budžet - da ispletu šal ili kapu svojim ukućanima, da umese kolače ne samo za svoje ukućane već i za nekoga u okolini ko će to platiti ili uzvratiti nečim drugim, da nalepe pločice, okreče, ofarbaju ogradu, uzgajaju piliće, posade povrće u nekom delu svog dvorišta...

-Ako već niste, zavolite sebe-
     - Tako ćete lakše voleti  i sve ostale oko sebe, a i one malo dalje, koji vas ponekad obraduju, ponekad rastuže ili iznerviraju,  često naljute ili razočaraju. Mnoge ljude "ubiju u pojam" prestrogim vaspitanjem, pa nikada ne iskoriste sopstvene potencijale, često čak i sami ne otkriju sebe u potpunosti. Drugi, opet, usled raznoraznih kompleksa za koje im niko ne pomogne i za koje sami ne nađu "lek", ostanu čitavog života samo "mali", vredan, pošten i častan čovek, čiji se kapaciteti izgube u večitom traženju odgovora tokom životnog preispitivanja. Neki su nezadovoljni izgledom, retki pameću - smatra se da je pamet najbolje raspoređena stvar na svetu, svako smatra da je ima dovoljno; treći roditeljima, poreklom, statusom,nasleđem, genima, državom...


     Kako god, sami sebi ste najvažniji- slično onom savetu u avionima, roditelji najpre sebi stavljaju masku, pa tek onda detetu (u suprotnom, mogu izgubiti vazduh, pa ni njemu ne mogu pomoći).










A kada ste dobri sebi i sobom zadovoljni, daleko ste bolji, korisniji i takvi  srećni, dobri i zadovoljni, drugima daleko potrebniji nego kao neko ko je sam sebi nevažan i samim tim nezadovoljan, mračan i negativan.










fotografije uzete odavde

Fejsbuk provodadžiluk na blogu

$
0
0
     Da me pitate kako je počelo naše Fejsbuk prijateljstvo, ne bih znala da vam kažem. Znam jedino da se "znamo" najmanje godinu dana, a najviše- paaaa, možda i dve godine.
     Iz onoga što mi je pričao o sebi, uvek kulturan i fin, zaključila sam da je sličnih godina kao moj otac, da uživa u svojoj slobodici negde u  hrvatskom selu blizu Vukovara,  gde se vratio pošto je penziju zaradio u tuđini. Gde je decu izveo na put.("nisam nikada volio kada sam napustio tada zvanu Jugoslaviju i uvjek sam molio Boga da mi omogući da se mogu vratiti i hvala mu uspio sam").




     Pričao mi je da priželjkuje, a pomalo i traži, neku finu gospođu sa kojom bi našao zajednički jezik i proveo pozne godine života, koje znaju da budu teške kada je čovek sam ("u mirovini sam, napravio sam sebi kuću i sada imam još posla po dvorištu, sređivati i tako, dobrog sam zdravlja i super sam i nemam problema, samo moram još naći drugu polovicu").


Na pitanje, ima li kandidatkinja, govorio je - ima, ali sam iznenađen kako se ponašaju ove žene, ne volim se zaletiti pa da imam problema, volim miran život, malo koja od nji da ne pije, puši, nevjerojatno, ja ne pijem, ne pušim, jednostavno volim miran i lijep život.Moram biti iskren. nime briga koje je nacionalnosti ili vjere, samo da je dobra i normalna, ne tražim da me više voli ili poštuje nego ja nju, volim žene, kada je moja sve ćinim da je sretna i ne interesiraju me druge, ali na žalost mnoge ne znaju to da cijene.


     Ne znam kako se desila poduža pauza u našem pozdravljanju na Fejsbuku, s lepim željama za laku noć ili prijatan dan, a onda se javio juče.

"Nikad nije kasno da se pozdravimo, pošto čitam vaša pisma i objave, pa mislim da bi bilo lijepo da vas pozdravim i pitam kako ste, nadam se da nemate ništo protiv ako se javim po koji put, lijep pozdrav i sve najbolje."


     I dalje je, kaže, sam. Nema ništa novo, veli, " još uvjek tražim curicu".


Valjda će se pojaviti neka fina teta, pokušavam da ga razveselim .


- I ja se nadam , al zalud, većinom piju, puše, saćuvaj bože a ja to ništo ne trošim,ja ne tražim ništo posebno, samo da je dobra,ne mora ništo imati.


     Ne, nije da nije pokušavao, traži on, kominicira, ali sve je to, veli, teško i sve je teže, jer, ovde su vremena teška, narod suočen s toliko muka,pa svi imaju probleme i traže neka rešenja, prihvataju i ono što im ne priliči.

    Kako zamišlja onu koju bi oženio?

    - Kako ?Ljepota nije toliko važna izvana,neka ima u duši ljepotu i dobrotu.U stvari što hoću, pošto nemam nikoga ovdje, tražim da je malo mlađa da ja nju ne moram zakopat. Ja imam 70, ali sam u dobroj kondiciji,tako da mi se i mlade nude od 35 godina, najozbiljnije, ali nisam baš poletan za njima.



     Obećah čika L. da ću njegovu priču staviti u blog. Pa, ako se javi neka fina gospođa malo mlađa od 70 godina, dobrodržeća, zdrava, da ne mora on nju da sahranjuje, koja ne pije i ne puši, voli miran život lišen stresova i sekiracija i borbe za puko preživljavanje, ako ima volju da poštuje svog muža i da sa njim deli zlatne godine života, nek nam se javi.
     Biće dočekana raširenih ruku.


Što ne gledam svoja posla

$
0
0
    Niš, danas u sredini špica. U centru grada uobičajena gužva i uobičajeni, večito nezadovoljavajući režim gradskog saobraćaja. Pred zadnjim vratima busa u zaustavljanju, već se formira grupica najbržih, najdrčnijih za hvatanje slobodnog mesta, naj...bilo šta, samo da što pre uđu. Relacija, inače, za beogradske prilike, krug dvojke, Za niške, bliža periferija.
     Laktovi starije ali dobrodržeće sugrađanke omogućavaju joj da razgura one pre nje u redu i iz pozadine se zalepi za vrata koja se već polako otvaraju. Pogleđuju se ljudi  međusobno i smejulje zbog ponašanja uporne sugrađanke kojoj predstoji teži deo- da se popne.
     A vetar duva, probija ispod jakni i kaputa, očito je da se svima žuri da konačno zauzmu bilo koji centimetar prostora u busu, samo da nije one s laktovima, koja nikako da uđe. Konačno je jedna od izguranih s prvih pozicija pred vratima hvata za ruku, dok drugom pokušava da je malo pogura , dok se ona teško penje.



      Kada je konačno sela, dotična se obraća gospođi koja stoji pored  nje.

     - Šta ti mene guraš, koji je to način?
     - Šta je Vama - zbunjeno odgovara žena.
     - Šta se sad praviš, ti si me u'vatila za ruku i gurala si me, kako te nije sramota, znam ja zašto si ti to meni uradila- pojačanim tonom privlači pažnju prepunog busa.

     Kažem sebi, uvek to kažem ali nikako da poslušam svoje pametne savete, pa da oćutim, ignorišem, napravim se da ne čujem.

     - Nije Vas ona dodirnula, kažem, verujući da sam dovoljno ubedljiva.
     - Znam ja da je ona, znam i zašto je to uradila.
     - Ali nemojte da vičete na ženu, zaista nije ona, a ona koja Vas je pogurala učinila je to samo zato da bi Vam pomogla, dodajem.
   
     - Sebičnog li sveta, samo ja da uđem, a ti umri- šapuće bezrazložno napadnuta, dok seda baš pored one koja je samo pokušala da pomogne.
     - Što ja da umrem, umri ti - odgovara "gurnuta".

     Ućutasmo. Šut s rogatim, nema šanse.


    "Gurnuta" ustaje i krči sebi put ka srednjim vratima, ne obazirući se na savete onih koje gura da joj je bolje i bliže i bez gužve, da izađe na vrata pored kojih je sedela.


     - A nećeš da mi kažeš koja me je gurnula? - tapše me po ramenu - Znam ja zašto je ona to uradila!


     I nisam pametna, iz više raloga.

     Da li osobi koja se jedva penje u  bus treba pripomoći?
     Da li osobu koja je bezrazložno napadnuta odbraniti od tih napada?
     Da li onome ko ne želi da shvati, nastaviti da objašnjavaš da nije u pravu?


     Ili je najbolje oćutati, gledati svoja posla i praviti se da se oko tebe ništa ne dešava?

     Ili biti spreman na rizik višestrukog kruženja kolima po centru, dok ne nađeš slobodno parking  mesto bar na sat vremena, pa u jednu dušu ispozavršavati sve obveze i ne stići da na miru popiješ kaficu sa prijateljima?

Narodni recept za "lečenje"čmička

$
0
0
Bila sam danas kod prijateljice koja  je išla kod lekara zbog čmička na kapku. Prepisali su joj neku mast i preporučili da stavlja nešto toplo na oko, tri puta dnevno. Posle dva dana, nema pomaka.

     Onda sam se setila svog iskustva s ovom "sitnicom" koja može da se jako zakomplikuje i dovede čak i do operacije.

     Vukla sam, naime, čmičak nekoliko meseci. I ja sam dobila mast i uputstvo da tri puta dnevno na kapak stavljam kuvano jaje, toplo, zatim sam prešla na kapi tobradeks, koje sam koristila čim bi se ispostavilo da nema vajde od sve te terapije. Dakle, mnogo više od 21 dana, posle čega se ne preporučuju jer izazivaju kataraktu.


     Na jednoj od kontrola, našalila sam se, sada već pred drugom doktorkom, prijateljicom - aman, prokokodakaću od onih silnih kuvanih jaja, žao mi da ih bacam. Doktorka je nastavila da se smeje još više nego ja- niko mi nije rekao da jedno isto jaje može da se koristi sve vreme, tako što se svaki put iznova zagreje. I da je preporučljivo stavljati ga što toplije i što češće i što duže na oko.
     Za moj čmičak je, ipak, bilo kasno. Ne samo što sam morala na operaciju, nego je pre nje doktorka rekla sestri, au, moraćemo ONO- što je podrazumevalo, osim uobičajenih kapi za anesteziju, ubrizgavanje njekcije u oko. Gde baš, ne znam, ali znam da je jaaaako, jako bolelo. Kasnije čupanje tog zacementiranog sadržaja iz kapka nisam osetila kao bol, ali sam ga i te kako osetila. Kući sam se vratila uvezanog oka i pola glave...
     Posle izvesnog vremena čmičak se opet pojavio - nije odstranjen sav sadržaj, valjda.
     E, onda sam već znala - par dana sam non-stop držala toplo jaje na oku. Najpre, dok je još vrelo, uvijala sam ga u krpu ili salvetu, a kako je postajalo toplije, njih sam sklanjala i samo jaje držala na oku.
    Sav preostali sadržaj iscureo je bez problema.

     Naravno, kako je i pisalo, kada je preterana upotreba tobradeksa u pitanju, dobila sam kataraktu na tom oku. kažu da još nije za operaciju, ali je ona ipak izvesna.

     I tako, da ponovim - ako vam se pojavi čmičak, konjuktivit, bilo kakvo crvenilo u ili na oku, peckanje i slično, ništa vas ne košta - skuvajte jedno jaje i držite ga na oku sve dok nestanu simptomi ili se ne pojavi beličasto-žićkasto zrnce koje mora da procuri. Naravno, uz obaveznu posetu lekaru.


  

Iskoristite priliku onda kad vam se nudi - često nema sutra!

$
0
0

     Upravo sam završila razgovor sa prijateljicom, koji je bio više moje vikanje na nju, pa žurim da napišem ovaj tekst, da mi bar sve ono nerviranje ne bude zaludno. A mnogo sam se iznervirala!!!
     
     Znate ono - pruži vam se prilika, možda baš životna, jedina i najbolja,  a možda jedna od životnih , svejedno, generalno, jako retka. I vi onda, umesto da se usredsredite na nju, umesto da sve svoje potencijale usmerite ka što boljem iskorištenju te prilike, vi onda sednete i danima, nedeljama, možda i mesecima, lamentirate nad "za" i "protiv", nad "hoću" i "neću", nad "mogu" i "ne mogu". Pa raščlanjujete, secirate do poslednje niti, sopstvene kvalitete, prednosti, sposobnosti, znanja, umeća, veštine... sve ono što je tu priliku i dovelo baš ispred vaše malenkosti.

     I nije da mislite da ste nesposobni i nekvalitetni, taman posla - i sami znate koliko ste marljivo učili, koliko ste se trudili, koliko ste do te prilike  u sebe uložili,uradili, postigli... Koliko ste knjiga pročitali, ispita položili, kurseva završili, pitali i učili, učili i opet učili...pa i koliko ste uradili.

     Al opet, sve vam se čini da tu fali još nešto, da ima nekih koji znaju bolje od vas, strah vas je da se ne obrukate, čini vam se da postoji još neko nesavladano gradivo, još koja nenaučena lekcija. Šta će biti, pitate se, ako slučajno nešto ne budem znao-la, ako negde nisam savršen-a, ako se ispostavi da u nečemu nisam dovoljno siguran-a.

     I dok se vi tako preispitujete i  prebirete po eventualnim prazninama u sopstvenom znanju, prilika je isparila. Otišla u tuđe ruke. Postala nečija ostvarena ambicija. Svejedno da li je taj za nijansu bolji od vas ili jednak vama ili je, čak, slabiji od vas!!( A kako to biva, na  mnoga dobra mesta koja zbog skromnosti ne zauzmu najsposobniji, najčešće zasednu mediokriteti u čijem rečniku i ne postoji pitanje - da li ja to umem i mogu).


     Dakle, osnovna poruka moje galame na prijateljicu koja me je izazvala sopstvenom skromnošću, pa zatim i ovog teksta kao logičnog nastavka na temu ne-iskorišćenih šansi, jeste

obema rukama zgrabite primamljivu poslovnu priliku, koja vam je ponuđena na osnovu onoga što ste do tada postigli, a u šta je ponuđač imao mogućnosti da se uveri

     Verujte mi,  kada vam neko govori na osnovu sopstvenih propuštenih prilika, ponuda, šansi i mogućnosti, onda to ima daleko veću težinu nego da pročitate deset knjiga iz popularne psihologije koje vas istome uče!

     Nemam nameru ni da se hvalim niti da se žalim, tek kao dokaz prilažem sledeće

- i u vreme moje mladosti bilo je teško otići u inostranstvo, a meni je tokom prve posete Beču, odmah posle diplomiranja, neočekivano  bio ponuđen posao, koji sam odbila bez trunke predomišljanja
- poslovni partner iz Bugarske mi je ponudio da vodim predstavništvo njegove firme u Srbiji, uz uslov da napustim posao, što nisam prihvatila zbog verovanja da je posao u društvenoj firmi sigurniji
- tadašnji poslovni partner iz druge grane delatnosti  do skora mi je nudio partnerstvo , jer je privatnu firmu hteo da otvori jedino sa mnom -  i dalje te iste poslove radi za neke poslodavce koji mu nisu ni do kolena dorasli
(ovde slede tri tačke).


... a ja, od kako sam svojom voljom otišla iz tada prodate firme, iz koje su u međuvremenu oterane gotovo sve kolege, kao dipl ek, ekonomišem jedino sopstvenim budžetom,  kao novinar, pišem povremeno za neke specijalizovane časopise, vodim svoje blogove i...

...baš zato dajem sebi za pravo da vičem na neke sposobne, kvalitetne i skromne mlade ljude koji olako propuštaju neke sjajne prilike,

svejedno da li je rezlog tome neverovanje u sebe, strah pred izazovom ili bojazan da im fali još koja nijansa pa da najkvalitetnije mogu odgovoriti postavljenom zadatku!


fotografije sam pronašla ovde


     
   

Ću ti reknem, al od men' se nemoj čuje

$
0
0
     A mori, Tugomirke, što si pa ti uštumela takoj? Gledam te, otoč kad prominu kude našu kuću, ko mori da si uzem štukla, takoj mi nekako izgledaš.  
     Ne znam, vikam si na mojega Stanomira, kvo li je pritisnulo Tugomirku, kva li ju'e muka priterala, te se od onolku ženu ovakva napravi.
     Ela ovam da si sednemo poza kuću, u ladovinku, ovoj sunce oće ni ubi'e, kva je žega nastanula. A i neću ovaj moja 'etrva da ni sluša kvo si oratimo, 'edva čeka da ga kroz selo pronose, od kojo god da se priča. I koje je za pričanje i kojoj neje ni za šaptanje, kam li da se pronosi kroz selo i da usta sas toj ispiruju.
     Kod mene ti je, kvo si ovde kazala, ima tuj da si ostane, pa mož me neki i seče i peče, iz moja usta nema se čuje.
    A čuste li, Mirjanina se ćerka pa vrnula dom, ostavila muža, vikaju on  mlogo pije, pa kad se izgubi, ne gleda ruka kude mu odlati, sva umodrena si pri mater došla. Ono, neje ni ona pobolja, znam ju ja jošte devojče kad beše, samo je se vrckalo po malu, a ono onoj kratko suknjiče samo odlati od jednu na drugu stranu, sise istreslo na izvolte, pa samo gleda vidi li ju kuj i kako ju kuj pogleđuje. Moreeee, znam sve, ne pituj me ništa, rekla sam ću si ćutim i ću si gledam moju rabotu, kvo pa imam od toj da iznosim na drugoga sramotinju.
     Neje Mirjana zaslužila da ćutim, ogrešila se ona poviške od men, od moju decu je svašta iznosila, i kojoj jeste i kojo neje, jela me je dok je mislela da pod njojan krov neće da zaklopaju nevolje, pa mi beše dozlelo, do gušu je došlo.

     Ću ti reknem, al od men da se ne čuje, vikaju zeta voj u zatvor otkarali, uzimal od ljudi pare, kobejagim stanovi će im dade, al kad došlo vreme da se useljuju, ono od stanovi šipak.


      Zatoj se i propil, kazuva mi onomad jedno momče, doodi ovdeka da ni prevezuje struju, pa na sprat da se preselimo. Vika, tetke, mi smo komšije u Niš, sve sam videl i sve sam znal kvo će bude. Toj neje imalo meru, kolko su se uzneli, i on i njegovi, svi. Toj se kupuvalo, kako pare s bageri da zgribaju, išlo se na široko, na zemlju se neje stanjuvalo. A mi okolo, samo posmatramo i čekamo kude će pukne. I kada će pukne.
     I puče.
     Majka mu od sram iz kuću više ne izleze, i ona se propi, takva im žička.  Deca, kako kojo, al ni jedno ne završi škole, toj se beše usilelo, na lopatu im se neje prinosilo,ualeno, zadovoljeno sas sve.
     Puštili ga posle iz zatvor, vika ovoj momče, al Mirjanino devojče izgleda mi, ono pa zgrešilo, pa ga zaubavilo. Zatekal i' na leglo, neje imala kude. Sasvema modrice, kude majku.
     Vikaju, oće si gu vrne. Ako je zgrešila. Ono, i on voj neje ostanjuval dužan, sve doklema u zatvor ne otide. Na neku i stan kupil, zatoj gi pare nigde nema.
     Nego, ja nesam takva da raznosim tuđu muku po selo. Ćutim si, svaki nek si kusa kojo je zakuval.
     Usi ga, ja se pa zaneso, i ne posluži te. Ček po jedno kavence da svarim da si popijemo, pa će mi pričaš kva je pa tebe muka pritisnula.


ela ovam - dođi ovamo
doklema- dokle
ela ovam - dođi ovde
zaklopaju - zalupaju
oratimo - pričamo
otoč- malopre
pa se vrnula- opet se vratila
poza kuću - iza kuće
svarim - skuvam
sramotinja - sramota
takva im žička - takva im familija, soj
ualeno - razmaženo
uzem - u zemlju
uzneli se - poleteli, digli nos
usi ga - ajoooj
uštumela - ućutala se, zbunjena i nasekirana
štukla- propala

fotografija odavde

Viewing all 631 articles
Browse latest View live


Latest Images